Tunelů pod Prahou neustále přibývá. Jak se budou v příštích letech razit? A budou se opakovat problémy jako v případě tunelu Blanka? S novou moderní razící soupravou už nejspíš ne. Uvidíte v příštím dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – Jistě si všichni vzpomínáte na problémy, které provázely ražení pražského tunelu Blanka. Stavba se několikrát propadla a v jednom případě dokonce vážně ohrozila jednoho z dělníků. Právě proto, že geologické podmínky v Praze nejsou pro budování tunelů vůbec ideální, rozhodli se projektanti nasadit při ražbě nové trasy metra A supermoderní a superbezpečnou technologii. A štáb Prizmy se zajel podívat přímo na pražský Vypich, kde nový stroj dávali dohromady.

USA – Bude to znít neuvěřitelně, ale vědci ve Spojených státech vrátili zrak slepé laboratorní myši. Tvrdí, že se jim toho podařilo dosáhnout díky novým úspěchům na poli optogenetiky ? vědy, která je stále ještě v plenkách, ale může mít obrovský dopad při léčbě takových neurodegenerativních onemocnění, jako je Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Čína – Jak poznat lidskou tvář snadno a rychle? Čínští vývojáři oznámili, že dokáží rozpoznat konkrétního člověka jen s pomocí samostatného čipu ? a 3D technologie. Staré systémy potřebovaly připojení na počítačový server, nový se dá použít kdekoli a kdykoli.

Izrael – Ženy, které hodně pláčou, prý nevzrušují muže. Alespoň to tvrdí izraelští vědci. Jaké pocity ale vzbuzují v ženách muži, kteří pláčou? Výzkumníci rozjíždějí studii soustředěnou na to, jak ženy reagují na chemikálie v mužských slzách.

Chile – Eldorádo pro ekoturisty. Přírodní rezervace na jihu Chile nabízí návštěvníkům hluboké pralesy i vysokohorské ledovce. V unikátní biosféře se vyskytují zvláštní rostliny i ohrožené druhy zvířat. Místní obyvatelé získali novým způsobem správy rezervace nový způsob obživy.

Kanada – Zažili jste někdy kulinářské překvapení? Třeba že jste k jídlu přistupovali s nedůvěrou, a pak jste nadšeně chtěli přidat? Takhle na lidi často působí vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava. Že to zní fádně? Nenechte se mýlit. Třeba po shlédnutí následující reportáže dostanete zrovna na nějakou vitariánskou lahůdku chuť.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST