Považujete origami za dětskou kratochvíli? Tohle umění ale není zas tak jednoduché. Alespoň pokud se ho chopí vědec, který se rozhodne využít matematiku k posunutí hranic nemožného. Uvidíte v příštím dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA – Delfíni jsou inteligentní – umí dělat spoustu věcí a rádi se učí novým kouskům. To vědci vědí už dávno. Teď si na seznam jejich schopností připsali další položku. Delfín dokáže napodobit chování jiného delfína, i když ho nevidí. Stačí mu totiž, že ho slyší.

Austrálie – Současná rada pro výživu kojenců zní: až do jednoho roku dítěte se vyhýbejte alergenním potravinám jako jsou mléčné výrobky a vejce. Také se držíte těchto zásad? V tom případě teď dávejte pozor. Australští vědci, kteří zkoumali alergii na vejce, tvrdí, že vše je možná úplně jinak. Čím dříve začnete dítě vejci přikrmovat, tím odolnější bude vůči jeho alergenům.

Argentina – Až 30 tisíc lidí zmizelo v Argentině při tzv. špinavé válce. Ta probíhala od 70. let do roku 1983. Jejími oběťmi se stali levicoví aktivisté, novináři, studenti, ale marxističtí povstalci. Argentinští soudní lékaři se tak stali experty na doslova ohavnou práci – identifikaci kosterních pozůstatků těchto obětí. Jimi získané znalosti se teď ale používají při vyšetřování mnoha lidských tragédiích po celém světě.

Bolivie – Kokain patří v Evropě a Americe k nejčastěji zneužívaným drogám. Třetím největším producentem koky na světě, hned po Peru a Kolumbii, je Bolívie. Úřady tam každoročně zabaví tuny lístků koky z ilegálních plantáží, a pak si kladou nerudovskou otázku: Kam s ní?

Německo – Chtěli byste mít kolegu robota? Možná je načase si na takovou představu zvykat. Podle berlínských konstruktérů se s roboty brzy potkáte v každé druhé společnosti. A abyste to vy i robot měli jednodušší, je jejich stroj vybaven několika lidskými rysy a dokonce má i obličej.

USA – Máte rádi origami a papírové skládačky vůbec? Tohle japonské umění baví hračičky už od 17. století. Když se ho ale chopí laserový fyzik, rázem dostane skládání úplně jiný ráz.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST