Na pražské magistrále visel billboard, který čistil vzduch kolem sebe. Tajemství speciálního nátěru z nanomateriálů vám ukážeme v magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR: Billboardy, fasády domů nebo i silnice čistí vzduch kolem sebe. Zázrak zařídí speciální nátěr z nanomateriálů. A umí toho mnohem víc – to, co kryje, chrání před znečištěním. Jak může tahle technologie šetřit životní prostředí i peníze zkoumají vědci v Centru pro výzkum nanomateriálů v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského.

USA: Konec alkoholu za volantem – sen dopravní policie plní konstruktéři v americkém státě Massachussetts. Vyvíjejí nový systém detekce alkoholu v krvi. Když auto pozná, že to řidič s pitím přehnal, prostě řekne NE – a nenastartuje.

VB: Blechy nemají právě dobrou pověst. Jejich image ale můžou změnit vědci na cambridgské univerzitě. Zkoumají, jak to, že blecha skáče tak vysoko. Zjistili třeba, že přetížení při výskoku je asi 25x větší než jaké zažívá astronaut během startu rakety. Výsledky půjdou využít třeba v lékařství nebo při stavbě robotů.

Japonsko: V Japonsku se zrodil další alternativní pohon. Po Tokiu se prohání prototyp mopedu, který jezdí ? na mořskou vodu. Ve skutečnosti jde o upravenou verzi vodíkového pohonu. Jeho vynálezce je pyšný a tvrdí, že spasí svět, odborníci ale jeho nadšení mírní. Proces získávání sodíku, který je pro jízdu nezbytně nutný, totiž zdaleka ekologický není.

Finsko: Finští vědci si v pracovní době dopřávají pivo – samozřejmě ze studijních důvodů. Zkoumají totiž 200 let starý zlatý mok, jehož láhev objevili potápěči ve vraku lodi na dně Baltského moře. Vědci se snaží objevit původní recepturu, pokud uspějí, uvaří si moderní verzi dávného nápoje.

VB: Bude to nejrychlejší auto na světě – zlomí magickou hranici tisíc mil v hodině ? tedy přes 1600 kilometrů za hodinu. Pro představu délku 4 fotbalových hřišť zvládne za jedinou vteřinu. Alespoň to tvrdí britští vývojáři, pod jejichž rukama se tryskáč na kolech právě rodí.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST