Budoucnost patří nanotechnologii. A abychom tedy nezůstali pozadu, podívali jsme se do Centra pro inovace Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Uvidíte v příštím dílu magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – Zbrusu nové Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií začalo nedávno fungovat v Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského. Vědci si od něj slibují, že jim pomůže zdokonalit jejich nápady a objevy natolik, aby si našly cestu ke komerčnímu využití. Protože nanomateriálům prý patří budoucnost.

Nizozemsko – Upoutaly vás na záběrech z asijských velkoměst malé, ale obratné trojkolky, jinak také zvané tuk tuky? Svézt se takovým vozítkem patří přímo k povinnostem každého turisty. Ale brzy budou brázdit podobné stroje i evropské ulice. Ale už si nedopřejete jejich charakteristický zvuk. Nizozemští výrobci se totiž rozhodli, že pro evropské podmínky je budou vyrábět s elektromotory.

USA ? Větrná energie má hned několik pozitiv, která ji řadí na první místo ve vývoji nových technologií. Je relativně levná, obnovitelná a čistá. Jenže tohle všechno platí pouze, pokud vítr fouká. Nápady a technologický pokrok ale stále posunují hranice. V severoamerické Kalifornii vývoj pokročil o kus dál – energii tam chtějí získávat pomocí draků.

Velká Británie – Není žádné tajemství, že obchodníci pořád vymýšlejí nové a nové triky, aby přilákali zákazníky a ulehčili jejich peněženkám. Je to úplná věda, která zaměstnává dost lidí. K nenápadným nátlakovým metodám teď přibylo dokonce hypnotizování. Průkopníkem nového způsobu prodeje je londýnský butik s ženskou módou.

Velká Británie – O výhodách a nevýhodách kojení se vedou debaty dlouhá desetiletí. Zatímco dříve se prosazovalo brzké zavádění umělé výživy, v poslední době se klade důraz na to, aby matky své děti kojily naopak co nejdéle. Ale dokdy přesně? To je otázka, která proti sobě staví britské vědce, matky a pediatry.

USA – Americká veřejnost se dozvěděla zase něco nového o migréně a to přímo v živém televizním přenosu. Reportérka losangeleské televizní stanice KCBS dělala nedávno živé vstupy z červeného koberce před sálem, kde se rozdělovaly hudební ceny Grammy. Najednou ale její řeč ztratila jakýkoliv smysl. Pojďte se s námi podívat, jak se to stalo, a co na to říkají lékaři.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST