Čeští vědci rozplétají středověku detektivku? analyzují vlasy Tycha Braha. Vědí už, jak slavný astronom zemřel?

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR: jak zemřel Tycho Brahe
Jak zemřel Tycho Brahe. Středověkou hádanku se snažil rozlousknout už leckdo. Čeští jaderní fyzikové teď tajemství rozplétají – pravda je ukrytá ve vlasech slavného astronoma. Antropologové je odebrali v půlce listopadu z ostatků uložených v Týnském chrámu.

VB: počítač pozná, jak se cítíme
Počítač pozná, jak se cítíme, a podle toho s námi zachází. Zařídí, že autorádio v zácpě přeladí z dopravních informací na uklidňující jazz nebo nenechá vystresovanému řidiči zazvonit mobilní telefon. Zbývá otázka – chceme, aby stroje do téhle míry kontrolovaly, co se kolem nás děje?

USA: jak vlastně fungují blesky
Bouřky a blesky fascinují lidstvo tisíce let. Doteď ale nevíme, jak přesně světelné hry přírody fungují. Změnit se to snaží vědci z floridské univerzity. Kdo ví, na co přijdou – jejich kolegové z NASA totiž nedávno objevili, že v bouřce se nejspíš rodí antihmota.

VB: objev unikátních středověkých fresek
Středověké tajemství ukryté pod nánosem vápna – zdi nenápadného kostelíku ve Walesu ukrývají sérii obdivuhodně zachovaných fresek. Restaurátoři při jejich odkrývání nešetří nadšením – objevuje se před nimi jeden z nejcennějších kousků, na jaké kdy ve Velké Británii narazili.

Ukrajina: HIV pozitivní nemají léky
Na světě žije 33 milionů lidí nakažených virem HIV, 68 procent z nich v Subsaharské Africe. S hrůznou nemocí ale musí bojovat i Evropa ? nejvíc nakažených je na Ukrajině. Tisíce z nich nedostávají kvůli výpadkům v dodávkách potřebné léky. A mezinárodní organizace už varují – pokud vláda nezajistí pořádek, přestaneme pomoc posílat.

USA: těhotenský pás mluví na nenarozené děti
Profesionální vojáci často bývají dlouhé měsíce v zahraničí. Pokud mají doma těhotnou manželku, je jejich mise po psychické stránce o to náročnější. Speciální těhotenský pás jim ale teď umožní navázat s nenarozeným dítětem vztah i na dálku… s pomocí nahrávek vlastního hlasu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST