Je přírodní, třistakrát sladší než cukr a nemá žádné kalorie. Sen diabetiků i tlouštíků – stévie cukrová.

Obsah dílu

Přehrát vše

Belgie: stanice Evropské kosmické agentury pro kontrolu satelitů
Minulý týden jsme se v Prizmě podívali do Evropského kosmického centra v Belgii. Nedaleko se nachází taky pozemní stanice Evropské kosmické agentury pro kontrolu satelitů. Náš štáb proto vyrazil i tam a natočil pro vás další reportáž ze světa evropského výzkumu vesmíru.

Austrálie: uprchlíci módními návrháři
Nepředstavitelná chudoba, věčné války, hladomor – uprchlíci z různých koutů světa hledají bezpečné a klidné místo, kde tohle budou už jen strašné vzpomínky. Ne vždycky se jim to daří. Ti, kteří se dostali do Melbourne, ale mají štěstí. Díky jedné nenápadné Australance můžou začít nový život ? a rovnou ve světě módy. Větší kontrast si lze těžko představit.

Singapur: kýchnutí nahraná vysokorychlostní kamerou
S nachlazením a chřipkou se v tomhle období potýkáme neustále. Kryjeme se před každým, kdo kýchá nebo kašle. Jenže – nakolik je to účinné, jak daleko virus doletí a jakou má sílu? Detailnější zmapování toho, jak přesně se virus vzduchem šíří zaměstnává vědce v Singapuru – analyzují kýchnutí nahraná vysokorychlostní kamerou.

Nový Zéland: zmrzlina pomáhá během chemoterapie
Pacienti s rakovinou mají teď na Novém Zélandu o něco sladší život. Lékaři jim v rámci klinické studie ordinují jahodovou zmrzlinu. Má totiž speciální složení – pomáhá proti nepříjemným vedlejším účinkům chemo-terapie a dodává energii, která je v boji se zákeřnou nemocí tolik potřeba.d

USA: svižná chůze rovná se dlouhověkost
Ukaž mi, jak rychle chodíš, a já ti povím, jak dlouho budeš naživu. Tak by se jednoduše dala shrnout studie lékařského centra Univerzity v Pittsburghu. Její autoři se zaměřili na důchodce nad 65 let. A zjistili, že svižná chůze rovná se dlouhověkost.

Argentina: sladší než cukr a přece bez kalorií
Je přírodní, třistakrát sladší než cukr a nemá žádné kalorie. Sen diabetiků i tlouštíků se jmenuje stévie cukrová. Tuhle jihoamerickou rostlinu používají indiáni celá staletí – teď ji začal objevovat i zbytek světa. Nabízí se jako ideální náhrada za nepříliš chutná umělá sladidla.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2011
 P ST