Populace stárne a endoprotézy jsou čím dál častějším zákrokem. I v Česku už máme robota, který je dokáže lékařům i pacientům ulehčit.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – ortopedie: Do současné chirurgie stále víc proniká moderní výpočetní technika. Inteligentní roboti a počítačové systémy usnadňují práci lékařů a množství chyb snižují na minimum. My se teď podíváme na největší novinku, které pomáhá ortopedům při dnes běžných operacích – výměnách kolen nebo kyčlí. Naše reportérka natáčela v pražské motolské nemocnici.

USA – následky ropné skvrny: Déle než půl roku po jedné z nejhorších ekologických havárií ? nehodě na ropné plošině Deepwater Horizon ? ekologové stále zkoumají, jaký vliv má a bude mít na mořský ekosystém. Vědci z univerzity v Severní Karolíně se spojili s Greenpeace a vyrazili hluboko pod hladinu Mexického zálivu. S jediným cílem: zjistit, jak masivní únik ropy poškodil tamní korály.

Itálie/Čína – auto bez řidiče: A máme tu jednu reportáž pro milovníky novátorských automobilových technologií – do cíle úspěšně dorazila výprava, o které už jste v magazínu Prizma slyšeli. Z italské Parmy do čínské Šanghaje kočírovaly elektromobily – jen s minimálním zásahem člověka – palubní počítače. Expedice prokázala, že robotická auta bez řidiče mají budoucnost.

Kalifornie – cvičení proti zemětřesení: Kalifornie připravila rozsáhlé cvičení, které má lidi naučit, jak se chovat při zemětřesení. Tento americký stát zažívá otřesy země velmi často. Program s příznačným názvem „Vytřesení“ má připravit miliony obyvatel na velmi silné chvění.

Velká Británie – nákladní auta z plastu: Nákladní auta jsou těžká, rozbíjejí silnice a zahlcují vzduch emisemi. Na druhou stranu se bez nich už asi nikdy úplně neobejdeme. Britští vědci ve spolupráci s Evropskou unií vyvinuli prototyp náklaďáků, které škodí přece jen o něco míň – mají totiž návěs vyrobený z plastu.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST