Je pro nás Slunce hvězdou, která nám dává život? Kolik toho o něm vlastně víme? Může pro nás představovat i hrozbu? Dozvíte se v příštím díle magazínu Prizma

Obsah dílu

Přehrát vše

EU – Slunce je pro nás vším. Díky němu existuje život na Zemi. Vědcům se díky vyhodnocování dat z vesmírných sond daří zjišťovat stále víc o tom, jak hvězda funguje a hlavně jak nás ovlivňuje. Teď se ukázalo, že to může být poměrně neočekávaným způsobem. Vyplývá to ze studie britské a americké univerzity zveřejněné v říjnu v časopise Nature.

Japonsko – Japonští vědci slaví. Jejich raketa se přesně podle plánu blíží k Venuši. Veze s sebou meteorologický satelit, který má osvětlit některá tajemství naší sesterské planety. Zkušební fotografie z průběhu letu už s úspěchem poslal. Kolem Venuše má začít obíhat počátkem prosince.

Švédsko – Švédští vynálezci přišli s novinkou, která má pomoct cyklistům odmítajícím nosit helmy. Využili technologie, jakou používají automobilky při výrobě airbagů. Zařízení je malé, skladné, dobře vypadá a samozřejmě vám může zachránit život.

Německo – Ne nadarmo se říká – chránit něco jako oko v hlavě. Zrak je jeden z nejcennějších smyslů. Nejbolestněji si to uvědomují lidé, kteří o něj přišli. Některým z nich ale svitla nová naděje. Německým lékařům se podařil průlom v medicíně. Pacientům postiženým degenerativním poškozením sítnice teď dokážou částečně vrátit zrak.

ČR – Desátý ročník Týdne vědy a techniky – největšího vědeckého festivalu v České republice skončil minulý týden. Zájem veřejnosti prý rok od roku stoupá a festival se rozšiřuje. Letos se dveře vědeckých ústavů otvíraly hned v pěti českých městech: Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějicích a Olomouci.

Velká Británie – V Británii vyjel do ulic Volkswagen Beatle poháněný bioplynem z lidských výkalů. Konstruktéři jím chtějí podpořit ekologickou dopravu. Odhadují, že z ročního objemu splašků ze 70 domácností, které jsou zatím nezužitkovaným odpadem, vyrobí pohon pro jedno auto na 16 tisíc kilometrů.

USA – Vraky, jeskyně, zatopené budovy, skalní průrvy – to jsou místa, kam se odváží jen někteří potápěči a musejí při tom počítat s velkým rizikem. Jakákoliv závada, sebemenší chybička můžou vyústit v tragédii. Vědci z Newyorské univerzity proto vyvinuli podvodního robota, který taková místa prohlédne sám a má hned několik způsobů ovládání.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST