Svitky od Mrtvého moře, které představují nedocenitelné svědectví o počátcích křesťanství, si zanedlouho budete moct přečíst i u svého počítače. Vědci totiž ve spolupráci se společností Google připravují jejich digitalizaci. Víc uvidíte v příštím díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA – Výzkumníci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii věří, že se jim podařilo vyvinout nový typ filtru na vodu, který je levnější, rychlejší a efektivnější než doposud používaná zařízení. Doufají, že už brzy by se z jejich „nanozabijáka breberek“ mohl stát masově vyráběný a dostupný produkt.

Velká Británie – Pro krátkozrakého člověka není nic horšího než ztratit nebo rozbít brýle. Svět je najednou jako v mlze. Jenže stamiliony lidí tak žijí každý den. Profesor Joshua Silver se ale rozhodl, že jim pomůže, a vyrobil brýle, které si každý nastaví podle svých potřeb.

USA – Infarkt a mrtvice ? mohou, ale zdaleka nemusejí stát pacienta život. Jednou ze zásadních věcí pro úspěšnou léčbu je co nejvíc snížit poškození napáchané nedostatkem kyslíku v mozku. Teď zkoušejí novou metodu ochlazování pacientova těla, která je jednak přesnější a jednak není pacientovi tak nepříjemná.

Izrael – Izraelští archeologové plánují zdigitalizovat a zdarma zpřístupnit Svitky od Mrtvého moře ? soubor nejstarších dochovaných biblických textů a dalších rukopisů. Má jít o dosud nejkvalitnější digitální fotografie materiálů z doby takzvaného druhého chrámu ? tedy období, kdy se také formovalo křesťanství. Pomáhat jim má společnost Google.

Tchaj-wan – Tchajwanská buddhistická charita Sue Gee distribuuje v Asii humanitární pomoc obětem přírodních katastrof. V posledním roce ale pomáhala i na zemětřesením poničeném Haiti. Teď přišla charita s novinkou, která zároveň pomůže životnímu prostředí. Oběti živlů dostávají pokrývky z recyklovaných plastových lahví.

Senegal – V africkém Senegalu mizí mangrovníkové lesy. Přitom právě na nich závisí jeden z nejbohatších ekosystémů na světě. Zachránit se ho snaží ekologické sdružení Oceanium ? přesvědčuje místní vesničany, že bez mangrovníků přijdou o úrodu a nebudou mít co jíst. Do akce na jejich obnovu se už zapojilo 130 vesnic.

Kanada – Jedinečnou databázi všeho živého na Zemi se snaží vytvořit tým z kanadské Guelphovy univerzity. Rostliny a živočichy chtějí roztřídit na základě částí jejich DNA. Knihovna čárových kódů jednotlivých organismů by měla mimo jiné usnadnit záchranu ohrožených druhů.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST