Statiny jsou léky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. Jejich vedlejší účinky ale část lékařské veřejnosti odstrašují.

Obsah dílu

Přehrát vše

ČR – letecký simulátor: Létání je podle statistik nejbezpečnější způsob přepravy. Přesto dostává řada lidí při nástupu do letadla záchvaty paniky. Přitom kromě pilotů a letušek provází každý let také řídící letového provozu. Ten má za sebou velmi náročný výcvik.

Velká Británie – statiny: Statiny jsou léky, které dokážou snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Někteří lékaři léta tvrdili, že jsou tak prospěšné, že by se měly podávat preventivně. Ale pozor – mají i vedlejší účinky. A ty rozdělují lékařskou veřejnost.

Itálie – ekologický dům: Nízkoenergetické i pasivní domy se čím dál častěji stavějí i v Česku. Problém ale je, že „úsporný“ dům, který část energie bere ze sítě – tedy i z tepelných elektráren, není sto procentně ekologický. V Itálii se ale podařilo „čistý“ rodinný dům postavit za přijatelnou cenu.

USA/Japonsko – 3D televize a počítače: Láká vás sledování nejnovějších filmových hitů ve 3D v pohodlí domova? Odrazuje vás ale představa, že byste museli sedět na gauči s futuristickými brýlemi? Výrobci už chystají 3D televize, ke kterým brýle potřebovat nebudete.

Brazílie – přírodní protijed: Příroda podává další důkaz o tom, že rovnováhu umí nejlépe udržet sama. A že na každý jed existuje přirozený protijed. Jenom je ho potřeba najít. To se teď podařilo brazilským vědcům. Zjistili, jak snadno vyrušit účinky kousnutí jednoho velmi jedovatého hada.

Velká Británie – zelený fastfood: Běžet si v polední pauze z kanceláře pro hamburger? Zlozvyk, který se už dávno nenosí. Leda že by šlo o ekologický burger. Ano, i takové už existují. Můžete si je dopřát v Americe a nově i v Londýně. Jsou bio, ohleduplné k přírodě a vegetariánské.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST