Starobylý Angkor se rozpadá. Město, které v kambodžské džungli přežilo staletí, možná to současné nepřežije. Na vině je nejspíš právě jeho sláva a zástupy turistů, které si ho touží prohlédnout. Víc v novém díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Kambodža – Jedné z nejvýznamnějších památek jihovýchodní Asie a té nejznámější v Kambodži – městskému komplexu Angkor – hrozí pomalý rozklad. Některé z chrámů se pozvolna rozpadají a místní úřady z toho nepřímo obviňují dramatický nárůst počtu turistů.

Velká Británie – Ani krtek ani krysa. Zvláštní africký hlodavec v sobě spojuje rysy obou svých příbuzných. A druh, který uvidíte, je navíc nahý. Londýnští vědci teď zkoumají jeho podivuhodné sociální návyky. Chtějí zjistit, jak mozek rypoše lysého ovlivňuje hormon oxytocin.

Argentina – Vodní řasy většina z nás zřejmě vnímá jen jako plevel, který dokáže znepříjemnit letní skotačení u vody. V Argentině ale v těchto rostlinách objevili dosud nevyužívaný potenciál. Jde prý o ideální zdroj pro výrobu biopaliv.

Česká republika – Vypravíme se i do minulosti. Do doby, kdy největší objevy průmyslové revoluce byly ještě aktuální. V Praze totiž na konci srpna oslavil narozeniny jeden ze dvou posledních kolesových parníků v České republice.

Velká Británie – Lákalo by vás ulehčit trošku rodinnému rozpočtu a využívat solární energii? Jenže kam s články? Řešení pro vás mají vědci z univerzity v britském Leicesteru. Ve spolupráci s norskými kolegy vyvinuli speciální tenký průhledný film, který v solární článek promění každé okno.

Velká Británie ? Ještě nedávno se všichni prodejci fotoaparátů dušovali, že budoucnost patří jedině digitálním přístrojům. Čím víc megapixelů, tím lepší fotky budete mít. Jenže, vidí to tak všichni?

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST