Kalifornská univerzita s americkou armádou vytvořila spodní prádlo s biosenzory. V budoucnu bude monitorovat stav vojáků na bitevním poli – ale najde si jistě i další využití.

Obsah dílu

Přehrát vše

Japonsko – umami: Odhalte s námi tajemství páté chuti – chuti umami. Vedle sladké, slaného, kyselého a hořkého existuje také cosi dalšího, lahodného. Právě tak zní možný český překlad výrazu umami, který pochází z japonštiny – a Japonsko je také kolébkou tohoto pátého kuchařského elementu.

JAR/Velká Británie – 3D fotbal: Fotbalový šampionát se letos poprvé v historii vysílá trojrozměrně. Fanoušci z celého světa mohou mít úplně nový zážitek. Ať budou kdekoliv bude to skoro jako by byly přímo na stadionu v Jihoafrické republice. Stačí jenom vybrat ty správné brýle a usednout k té správné televizi.

USA – netradiční plavba: Jih Tichomořského pobřeží Spojených států se chlubí průmyslovým rekordem – v Los Angeles a na Long Beach má největší kontejnerový přístav v USA, který je taky pátý nejvytíženější na světě. Přístav bojuje o prostor s původní přírodou – a stal se dosti nepravděpodobnou, i když možná o to zajímavější turistickou destinací.

USA – inteligentní spodní prádlo: Říká se, že košile je bližší než kabát. a ještě bližší je člověku jeho spodní prádlo. Vědci z Kalifornie na popud americké armády vyvinuli inteligentní trenýrky, které díky miniaturním senzorům znají fyzický stav svého majitele lépe, než on sám. A navíc i dobře vypadají.

Velká Británie – focení zvířat: Líbí se vám fotky exotických zvířat pěkně zblízka? Dvěma bratrům, mladým fotografům z Londýna se líbí rozhodně. Na svoje fotovýlety do Afriky si vytvořili zajímavého pomocníka. Zkombinovali svoji vášeň pro kutilství s vášní pro focení a vznikl z toho Beetlecam. Mají s ním velké plány i do budoucna.

Austrálie – klinika pro želvy: Odpad, který končí v mořích, vážně ohrožuje populace mnohých živočišných druhů. Asi největší nebezpečí představují úlomky plastů. Když se dostanou do trávicí soustavy želv nebo ptáků, většinou to znamená smrt. V Austrálii se s tímto problémem snaží bojovat a postiženým zvířatům poskytovat pomoc.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST