Dráždí vás zvuk afrických trubek vuvuzel? Kazí vám zážitek z fotbalového mistrovství? Česká televize je už z přenosů odstraňuje, a pokud sledujete zápasy na internetu, poradíme vám, jak si pomoci i tam. V příštím díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA – Už přes dva měsíce tryská z potopené vrtné plošiny ropa do vod mexického zálivu. A ničí vše, co jí přijde do cesty ? flóru, faunu i lidské životy. Původní obyvatelé louisianského pobřeží už si s ropnými společnostmi užili své. Poslední katastrofa je ale zasáhla nejsilněji ? stovky rodin přišly o jediný zdroj obživy.

USA – Po skandálu s únikem ropy do Mexického zálivu obrátili Američani pozornost ke své další nerostné surovině – k uhlí. Ale ani jeho způsob těžby není k přírodě moc šetrný. Naopak. Povrchové doly v Appalačském pohoří sklízí kritiku místních obyvatel i ekologických skupin.

Velká Británie – V Prizmě už jsme měli reportáže o mnoha technických novinkách a několika světových rekordech. Teď oznámili další úspěch Britové – pro mnoho lidí je to ale kontroverzní prvenství, protože při něm zemřel člověk. Desátník Craig Harrison v listopadu v Afghánistánu novou odstřelovací puškou zastřelil hned dva bojovníky Talibanu na vzdálenost dvou a půl kilometru.

Hongkong – Zlodějíčci, násilníci a další kriminálníci si budou muset v Hongkongu zase dávat o trochu větší pozor. Vědci z tamní univerzity totiž vyvíjejí zařízení, které dokáže už z několika záběrů sestavit trojrozměrný model obličeje. A stačí jim k tomu i záznam z průmyslové kamery na rohu ulice nebo v bankomatu.

Austrálie – Větrný australský ostrov Tasmánie nevábí pouze surfaře: je také Meckou meteorologů a klimatologů. Právě tady vznikají už třicet let unikátní záznamy o stavu atmosféry. Nedávno v ní zdejší vědci objevili dva nové skleníkové plyny.

Thajsko ? V Thajsku láká jedna restaurace s japonskou kuchyní na zajímavou atrakci. Obsluha je tu rychlá, přátelská a nesmírně efektivní. Většinu práce tu totiž odvádějí dva supermoderní roboti. Personál si je nemůže vynachválit ? jsou čistotní, nedělají chyby a neočekávají žádné spropitné.

Velká Británie – Mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice se překlápí do své druhé poloviny – a zatím se spíš než překrásnými góly zapisuje do historie největším počtem stížností adresovaných televizním společnostem. Svět se musel naučit nové slovo: vuvuzela. Víme, jak si s jejím hlukem poradit!

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2010
 P ST