Anestezie a asistovaná reprodukce. Pojďte s námi ke kořenům medicíny. Magazín Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Japonsko je proslavené kvalitou a rozmanitostí výrobků tradičních uměleckých řemesel. Jejich tradice však upadá. Například řemeslo emailérů kvetlo na přelomu devatenáctého a dvacátého století, teď už tradici udržuje jen jeden podnik v prefektuře Aiči.

A v Japonsku ještě na chvíli zůstaneme. Tradiční japonské zahrady jsou součástí tamní kultury už po staletí – jenže jak každý milovník rostlin ví, zima, sníh a mráz dávají rostlinám co proto. Jak svoje poklady chrání zahradníci v prefektuře Išikawa?

Rotoped, energií nabitá hudba i atmosféra ? to je Redline Ride, neboli jízda v červené zóně. Nový fitness hit z Hollywoodu. Jediný druh cvičení při kterém jsou všichni účastníci napojení na sporttestery, přenášející v reálném čase hodnoty o tepové frekvenci na společné monitory. I úkol je společný ? držet tepovou frekvenci v červené zóně a porazit ostatní konkurenty.

Bali je jednou z nejvyhledávanějších lokalit pro turisty i potápěče. Příval návštěvníků ale korálovým útesům nesvědčí. Ochránci životního prostředí se proto o unikátní podmořský ekosystém začínají obávat a vymýšlejí, jak mu co nejvíc ulevit a přitom vyhovět návštěvníkům.

Rok 2010 bude pro počítačové hráče rokem pokračování. Dočkají se ho takové herní klasiky jako World of Warcraft nebo dlouho zapomenutý Super Mário. Největší revoluce se ale chystá mezi herními periferiemi ? ovladači a displeji. Prosazují se kamery a pohybové ovladače a dvojrozměrný obraz prý uvolní místo 3D displejům.

Lékaři po celém světě každou chvíli ohlašují nové objevy a léčebné metody. Každému takovému oznámení ale předcházejí měsíce a roky výzkumu a klinických testů. Pojďte se s námi podívat na počátky dvou lékařských objevů: umělého oplodnění a anestezie.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2010
 P ST