Venku mrzne až praští. Jak se v takovém počasí zachovat, abyste přežili bez úhony?

Obsah dílu

Přehrát vše

Sníh a mráz v lednu – to sice není na severní polokouli úplně neobvyklé, letošní zima se ale poněkud vymkla dobrým mravům. Například v Británii bývají teploty tradičně poměrně mírné, ale teď klesaly i pod -22 stupňů Celsia. Jak takovou zimu přežít? Stačí několik jednoduchých pravidel.

Vaření rýže je záležitost zdlouhavá, na tom se asi shodnou všichni kuchaři. V Indii, kde je rýže základem jídelníčku, navíc řeší problémy s palivovým dřívím, kterého nikdy není nazbyt. Tamní vědci tvrdí, že učinili přelomový objev: vypěstovali rýži, která vůbec varem projít nemusí.

Japonci jsou známí pro svou lásku k rybám. Neméně milují i nejmodernější technologie a robotiku. Proto byla jen otázka času, kdy se tyto dvě národní vášně spojí do jednoho jediného produktu ? Roboryby. Tento výtvor by měl do budoucna monitorovat podmořský život.

Dóm svatého Štěpána si, stejně jako kávu nebo sacher dort, nesmí nechat ujít žádný návštěvník Vídně. Katedrála už toho přežila hodně. Teď přišel čas tvář dómu znovu rozzářit, za použití nejmodernějších technologií i původního způsobu práce. Takže taky nahlédneme pod úhelníky a kladívka současných zednářů.

V padesátých letech se v Kazachstánu podepsala nedočkavost sovětských archeologů na tři tisíce let starých pohřebištích. Hrobky prastarých Skytů byly rozbořeny a zničeny. Teď se potomci prastaré civilizace rozhodli chybu napravit. Archeologům přitom pomáhají i dobrovolníci z řad místní mládeže.

Už minule jsme vám nabídli malou exkurzi do historie medicínských oborů. Podobnou dobrodružnou výpravu s námi můžete podniknout i tentokrát. Podíváme se společně ke kořenům dvou lékařských objevů: zobrazovacích technik a hormonální antikoncepce.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2010
 P ST