Prizma

15. srpen 2009

22 minut
Prizma

15. srpen 2009

Obsah dílu

Jak se zbavit arachnofobie? — Na jednom z měsíců Saturnu je voda

Části dílu

00:54
Na jednom z měsíců Saturnu je voda
  Jeden z měsíců obíhající planetu Saturn má pod svým povrchem oceán. Objevili to vědci na základě nových zjištění. Ta jsou převratná proto, že voda je jednou z klíčových podmínek pro život. Přitom měsíc Enceladus je jeho šestý největší měsíc, který Saturn obíhá ve vzdálenosti 200 tisíc kilometrů jednou za 33 hodin.
  03:25
  Využití geotermální energie
   Americká vláda v 70. a 80. letech štědře financovala program zkoumající možnosti využití geotermální energie. Levná ropa ale zájem o tuto technologii odsunula stranou. V poslední době se ale opět dostává na výsluní.
   06:38
   Největší naleziště zkamenělin v tropech
    Skoro 100 let od otevření Panamského průplavu začínají práce na jeho rozšíření. Pro současná obří plavidla byl plavební kanál už trochu úzký. Odkrývání zeminy na jeho březích odhalilo pravý poklad - největší naleziště zkamenělin v tropech.
    09:49
    Mozkové vlny
     Někdo prý dokáže myslí ohnout lžíci. Možná právě tím se inspirovala skupina vědců, kteří působí v japonské Saitamě. Podařilo se jim vyvinout systém, který postiženým umožňuje ovládat jejich kolečkové křeslo pomocí mozkových vln, aniž by k tomu potřebovali jakékoliv nadpřirozené schopnosti.
     12:20
     Ultrafialové záření v soláriích
      Ultrafialové záření v soláriích vaší kůži sice dodá opálený vzhled, může vám ale taky přidat o jednu velkou starost navíc. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny totiž vydala varování, podle kterého jsou solária nade vší pochybnost karcinogenní.
      14:21
      Léčba zvířat pomocí akupunktury
       Američtí veterináři mají nový hit - léčbu zvířat pomocí akupunktury. V celých Spojených státech se stává stále více populární. Dokáže totiž domácím mazlíčkům ulevit od různých druhů onemocnění a není tak agresivní jako klasické chirurgické zákroky.
       17:41
       Arachnofóbie
        Pavouk ? tohle slovo slyší rádo jen velmi málo lidí. A ještě méně z nich se srovná s jeho chlupatou osminohou realizací. Zoologická zahrada v britském Bristolu proto pořádá kurzy, při kterých se snaží lidem s arachnofóbií pomoct.
        21:04
        Soutěž
         Srpnová soutěžní otázka:
         Kdo si nechal v roce 1888 patentovat vzduchem plněnou pneumatiku?
         a) John Boyd Dunlop
         b) bratři Michelinové
         c) Henry Ford
         Přehrát celé video
         Stopáž22 minut
         Další díl
         22. srpen 2009

         Přehled dílů

         Stopáž22 minut

         30. červen 2012

         Krajta tmavá v národním parku Everglades — Levhart jávský na Jávě — Viry a věda — Speciální kompresní oblek pro koně — Genová terapie — Termité jako vzor pro roboty — Malovací program Painting Fool

         Premiéra sobota 30. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         23. červen 2012

         Ekologická nafta — Recyklace — Umělé hlasivky — Nová družice NuSTAR — Prsní implantáty PIP — Seismologie — Jak zlevnit výrobu skla — Virtuální město

         Premiéra sobota 23. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         16. červen 2012

         Mikročip místo orgánů — Biodynamické zemědělství — Brýle na celý život — Jak odolný je komár — Nejmenší nadzvukové letadlo — Problém vozíčkářů ve městech — Wikiměsto — Divocí koně — Anténa ve tvaru cedru

         Premiéra sobota 16. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         9. červen 2012

         Britští přírodovědci přepisují paleontologii — Kouzla s kmenovými buňkami — Špionážní mise Korejců — Potkani s poraněnou míchou — Vodní filtr — Hudební nástroj pro neposedné prsty

         Premiéra sobota 9. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         2. červen 2012

         Jak změní úraz mozku chování člověka — Závod ekologických aut — Ledovce tají rychleji, než se čekalo — Mikroroboti — Sofistikovaný dojicí automat — Zahrada pro alergiky — Pritzkerova cena — Bezpilotní letadlo hlídá pytláky v Indonésii

         Premiéra sobota 2. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         26. květen 2012

         Léčba kmenovými buňkami — Káva je zdravá — Osobní vozítko — Hmotu lze kontrolovat myšlenkami — Klíč k předcházení demenci — Padělané léky proti malárii — Choroby srdce u primátů — Eko-vesnice podle Tolkiena — Běhat v botách, nebo naboso?

         Premiéra sobota 26. 5. 2012 na ČT24

         Prizma na sociálních sítích

         Napište nám