Prizma

22. srpen 2009

22 minut
Prizma

22. srpen 2009

Obsah dílu

Střet primitivních domorodců s nešvary civilizace — Genová terapie — Pirátské útoky na Seychelách

Části dílu

00:41
Uganda
  Éra, kdy expanze Evropanů znamenala konec řady civilizací už naštěstí skončila. Přesto každý rok mizí ze světa několik kultur, jazyků a kmenových společenství. Podobný osud bohužel velmi pravděpodobně čeká lesní kmen Batua z Ugandy. Antropologové se vydali zkoumat, jak vypadá společnost na pokraji zániku.
  03:41
  Čína
   Genová terapie - zjednodušeně vkládání genetické informace do buněk za účelem vyléčení nemoci. Zatím je to spíš experimentální metoda. V Číně už ji ale povolili provádět komerčně u pacientů s neléčitelnými nádory. Řada vědců se ale obává, že Číňané zatím nemají pro takové zákroky dost vědecky podložených poznatků.
   07:01
   Čína
    Chudoba dotlačí mnohé Číňany až k tomu, že děti, které nedokáží uživit, dávají do dětských domovů. V roce 1991 ale Peking uvolnil adopční zákony a od té doby našly domov v cizích zemích tisíce čínských dětí. Jejich rodiče i poradci pro adopce ale nechtějí, aby tyto děti na svou rodnou zemi úplně zapomněly, a tak pro ně pořádají prázdniny v Číně.
    10:01
    Seychely
     Přestože žijeme v jednadvacátém století, opět řešíme problémy mnohem starší. Seychelské ostrovy mají pověst ráje na zemi. Jenže právě teď mají místní obyvatelé vrásky na čele. Pirátské útoky v okolí souostroví totiž odrazují turisty a ukazují, jak jsou Seychely zranitelné i v éře letecké dopravy.
     12:42
     Čína
      Několik hoteliérů v Číně začalo obnovovat kdysi vyhlášený rekreační resort poblíž města Šanghaj. Rekonstrukcí prošly první ze stovek unikátních vil, které tu na počátku minulého století postavili Britové a Američané. Hoteliéři přitom nejsou žádní zlatokopové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naopak. Jejich krédem je šetrná turistika.
      14:44
      Brazílie
       Brazilští lékaři se rozhodli, že přenesou výrobu léků z továren na dvorky. Léčiva budou pocházet z přírodních surovin, zlevní a materiál na jejich výrobu bude moci dodávat prakticky každý. Navíc prý přírodní medicína ušetří pacienty nežádoucích vedlejších účinků.
       17:30
       Singapur
        Budoucnost singapurských silnic patří elektrickým automobilům a skútrům. Aspoň pokud uvěříme místním nadšencům, kteří představili první domácí elektromobil poháněný vodíkem. Tato generace vozů je ekologická a přitom spolehlivá. Ale osvědčí se v každodenní dopravě v konkurenci s konvenčními automobily?
        Přehrát celé video
        Stopáž22 minut
        Další díl
        29. srpen 2009

        Přehled dílů

        Stopáž22 minut

        30. červen 2012

        Krajta tmavá v národním parku Everglades — Levhart jávský na Jávě — Viry a věda — Speciální kompresní oblek pro koně — Genová terapie — Termité jako vzor pro roboty — Malovací program Painting Fool

        Premiéra sobota 30. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        23. červen 2012

        Ekologická nafta — Recyklace — Umělé hlasivky — Nová družice NuSTAR — Prsní implantáty PIP — Seismologie — Jak zlevnit výrobu skla — Virtuální město

        Premiéra sobota 23. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        16. červen 2012

        Mikročip místo orgánů — Biodynamické zemědělství — Brýle na celý život — Jak odolný je komár — Nejmenší nadzvukové letadlo — Problém vozíčkářů ve městech — Wikiměsto — Divocí koně — Anténa ve tvaru cedru

        Premiéra sobota 16. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        9. červen 2012

        Britští přírodovědci přepisují paleontologii — Kouzla s kmenovými buňkami — Špionážní mise Korejců — Potkani s poraněnou míchou — Vodní filtr — Hudební nástroj pro neposedné prsty

        Premiéra sobota 9. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        2. červen 2012

        Jak změní úraz mozku chování člověka — Závod ekologických aut — Ledovce tají rychleji, než se čekalo — Mikroroboti — Sofistikovaný dojicí automat — Zahrada pro alergiky — Pritzkerova cena — Bezpilotní letadlo hlídá pytláky v Indonésii

        Premiéra sobota 2. 6. 2012 na ČT24
        Stopáž22 minut

        26. květen 2012

        Léčba kmenovými buňkami — Káva je zdravá — Osobní vozítko — Hmotu lze kontrolovat myšlenkami — Klíč k předcházení demenci — Padělané léky proti malárii — Choroby srdce u primátů — Eko-vesnice podle Tolkiena — Běhat v botách, nebo naboso?

        Premiéra sobota 26. 5. 2012 na ČT24

        Prizma na sociálních sítích

        Napište nám

        Související pořady