Prizma

4. červenec 2009

22 minut
Prizma

4. červenec 2009

Obsah dílu

Jak se žije vysoko v Andách, kde vás přes údolí přepraví jen improvizovaná lanovka — Jak se žije lidem, kteří každý den zažívají stejný pocit, za který jinde platí jen dobrodruzi a milovníci adrenalinu?

Části dílu

00:44
Architektura v Itálii
  Itálie ? navštěvujeme ji nejen kvůli prosluněným plážím, ale i kvůli úžasným architektonickým památkám. Jenže některé příměstské oblasti se rozhodně krásnou architekturou pyšnit nemohou. Spíš naopak. Jeden architekt z Bologny se ale rozhodl, že to změní.
  03:37
  Čína: obchodování s virtuálními předměty
   Čína - Levná a početná pracovní síla ? to je hlavní důvod proč se Čína stala silným průmyslovým hráčem. Dokonce i ve světě virtuálních on-linových her. Podnikatelé pilují magii, zabíjejí démony a rozvíjejí svůj obchod pro tisíce hráčů na celé planetě.
   05:37
   Jihoafrická republika: projekt proti povodním
    Jihoafrická republika - Klimatické změny ročně vyženou z domova stovky tisíc lidí. Velký problém jsou například povodně a to hlavně v některých rozvojových zemích v tropických a subtropických oblastech. Například v Africe teď proto Červený kříž zahajuje mezinárodní projekt, který má pomoci lidem, kteří žijí v okolí řeky Zambezi.
    08:28
    Rusko: Alkoholismus
     Rusko - O lidech, kteří si rádi přihnou, v Česku říkáme, že "pijí jako Dánové". Kdybychom ale měli uvážit skutečné statistiky konzumace alkoholu, měli bychom spíš říkat - "pije jako Rus". Podle studie tamních lékařů už dosáhl alkoholismus rozměrů epidemie.
     11:28
     USA: Středisko pro mořské savce
      USA - Podél pobřeží severní Kalifornie vymírají lachtani. Jsou oslabení a mláďata trpí podvýživou. Vědci se domnívají, že to mohou klesající stavy malých ryb. V nemocnici pro mořské savce u San Franciska se personál a dobrovolníci snaží vysílená zvířata uzdravit, vykrmit a vrátit do přírody.
      13:49
      Afghánistán zamořen minami
       Afghánistán - Jsou nenápadné, trpělivé a smrtelně nebezpečné. Nášlapné miny můžou ohrozit kohokoliv, kdo na ně stoupne. A v zemi vydrží ležet i desetiletí poté, co konflikt, ve kterém je použili skončil. Části Afghánistánu jsou jimi doslova zamořené a tamní vláda si vytkla ambiciózní cíl - do roku 2013 vyčistit zemi od min. Ekonomická krize její plány ale zřejmě zmaří.
       16:27
       Bolívie: Improvizovaná lanovka
        Bolívie - Mnoho turistů s dobrodružnější povahou by si s radostí zaplatilo za přejezd hlubokého andského údolí na kladce a napjatém laně. Pro místní to ale není laciné povyražení. Je to otázka přežití, a někdy taky smrti. Rodina Combataových nedávno z visuté lanovky spadla. Matka zázrakem přežila i s nenarozeným dítětem a s manželem, jejich tříletý synek zemřel. Na návštěvě u nich v Andách zjistíme, jak jejich lanovka funguje a co pro ně znamená.
        20:05
        Soutěž
         Červencová soutěžní otázka:
         Kolik sklenek vína lékaři maximálně doporučují vypít denně dospělému muži?
         a) jednu sklenku
         b) dvě sklenky
         c) až čtyři sklenky
         Pokud se chcete zúčastnit soutěže, pošlete nám SMS s vaší odpovědí na číslo 906 06 09 a to ve tvaru PRIZMA A/B/C.
         Přehrát celé video
         Stopáž22 minut
         Další díl
         11. červenec 2009

         Přehled dílů

         Stopáž22 minut

         30. červen 2012

         Krajta tmavá v národním parku Everglades — Levhart jávský na Jávě — Viry a věda — Speciální kompresní oblek pro koně — Genová terapie — Termité jako vzor pro roboty — Malovací program Painting Fool

         Premiéra sobota 30. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         23. červen 2012

         Ekologická nafta — Recyklace — Umělé hlasivky — Nová družice NuSTAR — Prsní implantáty PIP — Seismologie — Jak zlevnit výrobu skla — Virtuální město

         Premiéra sobota 23. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         16. červen 2012

         Mikročip místo orgánů — Biodynamické zemědělství — Brýle na celý život — Jak odolný je komár — Nejmenší nadzvukové letadlo — Problém vozíčkářů ve městech — Wikiměsto — Divocí koně — Anténa ve tvaru cedru

         Premiéra sobota 16. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         9. červen 2012

         Britští přírodovědci přepisují paleontologii — Kouzla s kmenovými buňkami — Špionážní mise Korejců — Potkani s poraněnou míchou — Vodní filtr — Hudební nástroj pro neposedné prsty

         Premiéra sobota 9. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         2. červen 2012

         Jak změní úraz mozku chování člověka — Závod ekologických aut — Ledovce tají rychleji, než se čekalo — Mikroroboti — Sofistikovaný dojicí automat — Zahrada pro alergiky — Pritzkerova cena — Bezpilotní letadlo hlídá pytláky v Indonésii

         Premiéra sobota 2. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         26. květen 2012

         Léčba kmenovými buňkami — Káva je zdravá — Osobní vozítko — Hmotu lze kontrolovat myšlenkami — Klíč k předcházení demenci — Padělané léky proti malárii — Choroby srdce u primátů — Eko-vesnice podle Tolkiena — Běhat v botách, nebo naboso?

         Premiéra sobota 26. 5. 2012 na ČT24

         Prizma na sociálních sítích

         Napište nám