Jak se žije vysoko v Andách, kde vás přes údolí přepraví jen improvizovaná lanovka? Jak se žije lidem, kteří každý den zažívají stejný pocit, za který jinde platí jen dobrodruzi a milovníci adrenalinu? Uvidíte v novém díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Itálie ? navštěvujeme ji nejen kvůli prosluněným plážím, ale i kvůli úžasným architektonickým památkám. Jenže některé příměstské oblasti se rozhodně krásnou architekturou pyšnit nemohou. Spíš naopak. Jeden architekt z Bologny se ale rozhodl, že to změní.

Čína – Levná a početná pracovní síla ? to je hlavní důvod proč se Čína stala silným průmyslovým hráčem. Dokonce i ve světě virtuálních on-linových her. Podnikatelé pilují magii, zabíjejí démony a rozvíjejí svůj obchod pro tisíce hráčů na celé planetě.

Jihoafrická republika – Klimatické změny ročně vyženou z domova stovky tisíc lidí. Velký problém jsou například povodně a to hlavně v některých rozvojových zemích v tropických a subtropických oblastech. Například v Africe teď proto Červený kříž zahajuje mezinárodní projekt, který má pomoci lidem, kteří žijí v okolí řeky Zambezi.

Rusko – O lidech, kteří si rádi přihnou, v Česku říkáme, že „pijí jako Dánové“. Kdybychom ale měli uvážit skutečné statistiky konzumace alkoholu, měli bychom spíš říkat – „pije jako Rus“. Podle studie tamních lékařů už dosáhl alkoholismus rozměrů epidemie.

USA – Podél pobřeží severní Kalifornie vymírají lachtani. Jsou oslabení a mláďata trpí podvýživou. Vědci se domnívají, že to mohou klesající stavy malých ryb. V nemocnici pro mořské savce u San Franciska se personál a dobrovolníci snaží vysílená zvířata uzdravit, vykrmit a vrátit do přírody.

Afghánistán – Jsou nenápadné, trpělivé a smrtelně nebezpečné. Nášlapné miny můžou ohrozit kohokoliv, kdo na ně stoupne. A v zemi vydrží ležet i desetiletí poté, co konflikt, ve kterém je použili skončil. Části Afghánistánu jsou jimi doslova zamořené a tamní vláda si vytkla ambiciózní cíl – do roku 2013 vyčistit zemi od min. Ekonomická krize její plány ale zřejmě zmaří.

Bolívie – Mnoho turistů s dobrodružnější povahou by si s radostí zaplatilo za přejezd hlubokého andského údolí na kladce a napjatém laně. Pro místní to ale není laciné povyražení. Je to otázka přežití, a někdy taky smrti. Rodina Combataových nedávno z visuté lanovky spadla. Matka zázrakem přežila i s nenarozeným dítětem a s manželem, jejich tříletý synek zemřel. Na návštěvě u nich v Andách zjistíme, jak jejich lanovka funguje a co pro ně znamená.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P ST