Sinajský kodex online (www.codexsinaiticus.org). Mumie v počítačovém tomografu. Tetování od thajských mnichů.

Obsah dílu

Přehrát vše

Hned na začátku se podíváme zhruba o 1600 let zpátky do minulosti. A nebo si zapněte internet (www.codexsinaiticus.org) a prolistujte si nejstarší dochovanou kopii Nového zákona online. Po 4 letech se Britské národní knihovně a jejím spolupracovníkům podařilo zdigitalizovat přibližně osm set stránek Sinajského kodexu.

Obeplout celou jihovýchodní Asii a dostat až k Africe, to je plán skupiny filipínských dobrodruhů. A vybrali si k tomu neobvyklý dopravní prostředek – repliku 1700 let staré tradiční filipínské lodě.

Japonky jsou celá staletí proslulé hustými havraními vlasy. V posledních letech si ale pořád víc zákaznic tokijských kadeřnických salónů stěžuje na řídnutí bohaté hřívy, a problém se hlásí u stále mladších žen. Podle odborného průzkumu skoro čtvtinu Japonek znepokojuje předčasná ztráta vlasů.

Který chlapec by nepropadl kouzlu modelů letadel? Některým nadšení vydrželo jen k prvním slepeným prstům, jiným k poprvé ulomeným křídlům. Ale některé provázelo až do dospělosti. A právě ti nejlepší se sešli v izraelské Masadě, aby se utkali o titul mistra světa.

Dlouhá léta se uvádělo, že jedna z egyptských mumií v Brooklynském muzeu byla za svého života žena. Dokonce dostala jméno Lady Hor. Všechno je ale jinak. Počítačová tomografie sarkofágu s mumií odhalila, že to byl ve skutečnosti starý muž.

Po 13 letech prací odkryli izraelští archeologové historický klenot – největší mozaiku na území Izraele. Vznikla před více než 17 stoletími a zdobila dům bohatého soukromníka.

Taširo je japonský ostrůvek, kterému se přezdívá také Kočičí. Leží v Tichém oceánu, jen pár kilometrů od ostrova Honšú. Trajektem se tam dostanete za 40 minut a za další hodinku a půl obejdete Taširo vycházkovým tempem celé. Spatříte romantické pobřeží, subtropickou flóru a netypickou faunu. Netypickou hlavně svým množstvím.

Tetování dnes na sobě nosí kde kdo, od teenagerů až po hvězdy showbussinesu. Tetovací salóny najdeme také po celém světě. Pokud ale chcete, aby vás vaše tetování ochraňovalo před zlem, neúspěchem a dokonce i před nepřátelskými kulkami, je potřeba vydat se trochu dál…

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2009
 P ST