Myslíte si, že cvičení a posilování je jen pot a dřina? Omyl, s vtipem a moderní technikou to může být i velká zábava. Uvidíte v novém vydání magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

USA – S moderním životním stylem se lidé stále méně pohybují a podepisuje se to i na jejich zdraví. Řešením je cvičit a moderní posilovny se o klienty doslova perou. Často se proto snaží spojit příjemné s užitečným a podat cvičení zábavnou formou a s použitím nejmodernější techniky.

Velká Británie – Na pomezí Anglie a Walesu proti sobě stojí zelená energetika a ochrana životního prostředí. Ústí hraniční řeky Severn je místem navrhované obří přílivové elektrárny. Na jedné straně jsou ochránci ptactva a jejich habitatu – přírodních bahnitých plání odhalovaných odlivem. Proti nim ekologové, kteří chtějí ústí přehradit obrovskou zdí s turbínami na výrobu ekologicky čisté energie. Jde o hodně, a to i kvůli gigantickým proporcím navrhované stavby.

Velká Británie – Jsou rychlá, vypadají jako vozy světoznámých značek a navíc mají nulové emise – automobily Tesla pronikají na trh. Auta na elektřinu se konečně dostávají ve velkém ze sci-fi románů na silnice, kde způsobují velké pozdvižení. Pravda, zatím hlavně v jižní Kalifornii.

Keňa – Rybářům v Keni mají pomoci v jejich práci dotace, které tečou ze Spojených států. Jenomže paradoxně právě ty ohrožují zdejší ekosystém. Rybáři si totiž kupují nylonové sítě, které jsou pevné a odolné, a když se utrhnou, decimují populaci vzácných mořských živočichů, včetně žraloků velrybích.

Jižní Afrika – Děti, které nemohou chodit nebo se samostatně pohybovat, mají bez vší pochybnosti těžký život. Obzvlášť ty, které žijí v tak chudých zemích, jako je třeba Pákistán. Jejich život v těchto oblastech by bylo možná lepší nazvat živořením. Teď ale přichází nová technologie, která slibuje těmto dětem pomoc prostřednictvím nízkonákladové léčby.

Pákistán – Po desetiletích izolace vlivem apartheidu zažívá Jihoafrická republika turistický rozkvět. Země nabízí nejrozvinutější infrastrukturu na černém kontinentě. K tomu divokou přírodu, panenské pláže a neobyčejnou kulturní pestrost. Sílící nával dovolenkářů může ale tuto idylu brzy pokazit. Někteří podnikatelé to už naštěstí pochopili, a tak začínají nabízet služby, které jsou k přírodě šetrné.

Írán – V Íránu se chov domácích zvířat nikdy moc nenosil. Lidi, kteří mají doma kočku nebo psa, tady považují za podivíny. Amír Rahbárí na to ale příliš nedbá. Jak uvidíte, pořídil si hned několik mazlíčků, a to pěkně divokých. Oblíbil si je nejen on sám, slavní jsou hlavně mezi íránskými filmaři.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2009
 P ST