Čínská medicína a léčiva čínská jídla. Robot, který chytí zloděje do sítě. Příprava na tříměsíční cestu po Severním pólu. Virtuální nakupování v Londýně. V útrobách Eiffelovy věže.

Obsah dílu

Přehrát vše

Západ začíná objevovat taje čínské medicíny. O akupunkturu, homeopatii, hypnoterapii nebo bylinnou léčbu se zajímá čím dál víc lidí. My vám ukážeme, jak se tato tradiční východní medicína ujala v Londýně.

Lidstvo v posledním desetiletí rychle získává rezistenci na antibiotika. Není to ale jen výsada západního světa. Začínají se s tím potýkat i v Asii. Stále více lidí proto vyhledává pomoc tamní tradiční medicíny, o které mluví předešlá reportáž. V Číně několik nadšenců zkouší ale ještě příjemnější způsob léčby – jídlo.

Několikrát vás vykradli a alarm i jiná bezpečnostní zařízení nefungují tak, jak byste chtěli? V budoucnu si zloději totiž budou muset dávat větší pozor, aby nenarazili na nového ochránce ? v Japonsku mají proti krádežím další posilu. Vynalezli tam totiž robota, který umí lupiče nejen zastrašit ale taky chytit.

Tříčlenný tým britských polárníků dokončuje poslední přípravy na tříměsíční cestu po Severním pólu. Za tu dobu mají po jednom z nejdrsnějších terénů světa urazit přes 1000 kilometrů a měřit přitom tloušťku a hustotu polárního ledu. K dispozici mají mít zatím nejpřesnější měřící přístroje, aby mohli zbytek světa informovat o klimatických změnách.

Ráj podmořských živočichů – tak se mluví o akváriu v kanadském Vancouveru. Dočasně tu našly útočiště taky bílé velryby ? pro své zbarvení a výskyt v mořích Arktidy nazývané běluhy severní. Jejich výjimečnost spočívá ve způsobu dorozumívání, a právě to je předmětem zkoumání kanadských vědců.

Nakupovat na nejrušnějších obchodních třídách v Londýně a nevytáhnout přitom paty z domu? Od října letošního roku by to mělo být možné. Jedna britská softwarová společnost se chystá spustit počítačový program, který umožní brouzdat londýnskými ulicemi, vcházet do obchodů a pohodlně v nich nakupovat

Eiffelova věž patří k jedné z největších turistických atrakcí na světě. 119 let stará ocelová stavba už dávno neměla existovat. Elegantní konstrukce přesto stále přitahuje milióny návštěvníků. Teď se vyskytla jedinečná příležitost podívat se do nitra věže, kam se člověk běžně nedostane.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2009
 P ST