Prizma

7. únor 2009

21 minut
Prizma

7. únor 2009

Obsah dílu

Tajemství dávných Pompejí

Části dílu

00:53
Zahradní kancelář
  V centru pulzující japonské metropole Tokia začala fungovat takzvaná Zahradní kancelář. Její projektanti chtěli vytvořit prostory, které při běžném úřednickém provozu spotřebují co nejméně elektřiny. A podařilo se. Zaměstnanci jsou nadšeni, i když je pro ně kancelářský život, řekněme, trošku svérázný.
  03:57
  Tajemství dávných Pompejí
   Začalo to jako běžný dopravní projekt na zlepšení železničního spojení. Jenže dělat něco takového v místech, kudy chodila historie, skoro vždycky přinese nějaké překvapení. Naposledy se o tom přesvědčili v Turecku. Při kopání v Istanbulu totiž archeologové přišli na to, že se musí zase trošku přepsat dějiny.
   07:32
   Eocén na Zélandu
    Pokud byste žili na Novém Zélandu před 50 miliony let, asi byste se pořádně ohřáli. Teploty byly obdobné jako v tropech a k tomu žádné střídání ročních období. Výzkumníci na ostrovním státě postupně zjišťují, že Eocén mohl být ve skutečnosti mnohem teplejší, než se původně domnívali, a že třetihorní extrémy mohou naznačit ledacos o perspektivě současných klimatických změn.
    09:53
    Meče samurajů
     Meče obávaných japonských samurajů byly po staletí synonymem ostrosti a kovářského mistrovství. Zkušenosti s jejich výrobou a broušením se předávaly z generace na generaci. Teď tyto mistrovské zbraně začali vyrábět i v Kambodži a slaví úspěch.
     12:10
     Sopka Vesuv
      Pod slavným Vesuvem vzniklo největší virtuální muzeum světa. Tisíce návštěvníků se v něm můžou dozvědět, jak žili dávní obyvatelé Pompejí nebo Herkulánea před dvěma tisíci lety. Díky moderní technice a vynalézavosti designerů mají přitom často pocit, jako by skutečně pronikali do ulic dávno mrtvého města.
      14:21
      Nadlimitní množství soli v restauracích
       Staré přísloví říká, že sůl je nad zlato, ale hned další zase, že všeho moc škodí. Dává mu za pravdu i studie, kterou minulý týden vydali britští vědci. Ti zjistili, že jídla v restauracích ve Velké Británii obsahují nadlimitní množství soli a ohrožují zdraví strávníků.
       17:47
       Psí internát
        Masáže, koupání, společenské hry a vybrané lahůdky. Na první pohled se hotel K9 v Singapuru nijak neliší od jiných podobných podniků. Jenže toto luxusní zařízení není pro lidi, ale pro psy. Obyvatelé přeplněného velkoměsta jsou jím nadšení: ráno sem odloží své divoké psy a večer si je berou domů jako krotká zvířátka.
        20:27
        Soutěž
         Přehrát celé video
         Stopáž21 minut
         Další díl
         14. únor 2009

         Přehled dílů

         Stopáž22 minut

         30. červen 2012

         Krajta tmavá v národním parku Everglades — Levhart jávský na Jávě — Viry a věda — Speciální kompresní oblek pro koně — Genová terapie — Termité jako vzor pro roboty — Malovací program Painting Fool

         Premiéra sobota 30. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         23. červen 2012

         Ekologická nafta — Recyklace — Umělé hlasivky — Nová družice NuSTAR — Prsní implantáty PIP — Seismologie — Jak zlevnit výrobu skla — Virtuální město

         Premiéra sobota 23. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         16. červen 2012

         Mikročip místo orgánů — Biodynamické zemědělství — Brýle na celý život — Jak odolný je komár — Nejmenší nadzvukové letadlo — Problém vozíčkářů ve městech — Wikiměsto — Divocí koně — Anténa ve tvaru cedru

         Premiéra sobota 16. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         9. červen 2012

         Britští přírodovědci přepisují paleontologii — Kouzla s kmenovými buňkami — Špionážní mise Korejců — Potkani s poraněnou míchou — Vodní filtr — Hudební nástroj pro neposedné prsty

         Premiéra sobota 9. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         2. červen 2012

         Jak změní úraz mozku chování člověka — Závod ekologických aut — Ledovce tají rychleji, než se čekalo — Mikroroboti — Sofistikovaný dojicí automat — Zahrada pro alergiky — Pritzkerova cena — Bezpilotní letadlo hlídá pytláky v Indonésii

         Premiéra sobota 2. 6. 2012 na ČT24
         Stopáž22 minut

         26. květen 2012

         Léčba kmenovými buňkami — Káva je zdravá — Osobní vozítko — Hmotu lze kontrolovat myšlenkami — Klíč k předcházení demenci — Padělané léky proti malárii — Choroby srdce u primátů — Eko-vesnice podle Tolkiena — Běhat v botách, nebo naboso?

         Premiéra sobota 26. 5. 2012 na ČT24

         Prizma na sociálních sítích

         Napište nám

         Související pořady