Zajímá vás, jaké by to bylo, odhalovat tajemství dávno mrtvých Pompejí? Jak vypadaly tehdejší ulice a vily místních boháčů? Ukážeme vám to v dalším díle magazínu Prizma.

Obsah dílu

Přehrát vše

Japonsko – V centru pulzující japonské metropole Tokia začala fungovat takzvaná Zahradní kancelář. Její projektanti chtěli vytvořit prostory, které při běžném úřednickém provozu spotřebují co nejméně elektřiny. A podařilo se. Zaměstnanci jsou nadšeni, i když je pro ně kancelářský život, řekněme, trošku svérázný.

Turecko – Začalo to jako běžný dopravní projekt na zlepšení železničního spojení. Jenže dělat něco takového v místech, kudy chodila historie, skoro vždycky přinese nějaké překvapení. Naposledy se o tom přesvědčili v Turecku. Při kopání v Istanbulu totiž archeologové přišli na to, že se musí zase trošku přepsat dějiny.

Nový Zéland – Pokud byste žili na Novém Zélandu před 50 miliony let, asi byste se pořádně ohřáli. Teploty byly obdobné jako v tropech a k tomu žádné střídání ročních období. Výzkumníci na ostrovním státě postupně zjišťují, že Eocén mohl být ve skutečnosti mnohem teplejší, než se původně domnívali, a že třetihorní extrémy mohou naznačit ledacos o perspektivě současných klimatických změn.

Kambodža – Meče obávaných japonských samurajů byly po staletí synonymem ostrosti a kovářského mistrovství. Zkušenosti s jejich výrobou a broušením se předávaly z generace na generaci. Teď tyto mistrovské zbraně začali vyrábět i v Kambodži a slaví úspěch.

Itálie – Pod slavným Vesuvem vzniklo největší virtuální muzeum světa. Tisíce návštěvníků se v něm můžou dozvědět, jak žili dávní obyvatelé Pompejí nebo Herkulánea před dvěma tisíci lety. Díky moderní technice a vynalézavosti designerů mají přitom často pocit, jako by skutečně pronikali do ulic dávno mrtvého města.

Velká Británie – Staré přísloví říká, že sůl je nad zlato, ale hned další zase, že všeho moc škodí. Dává mu za pravdu i studie, kterou minulý týden vydali britští vědci. Ti zjistili, že jídla v restauracích ve Velké Británii obsahují nadlimitní množství soli a ohrožují zdraví strávníků.

Singapur – Masáže, koupání, společenské hry a vybrané lahůdky. Na první pohled se hotel K9 v Singapuru nijak neliší od jiných podobných podniků. Jenže toto luxusní zařízení není pro lidi, ale pro psy. Obyvatelé přeplněného velkoměsta jsou jím nadšení: ráno sem odloží své divoké psy a večer si je berou domů jako krotká zvířátka.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2009
 P ST