Novinky a zajímavosti z vědy a techniky

Obsah dílu

Přehrát vše

V sobotu 17. listopadu se diváci mimo jiné dozví, jak má podle švýcarských vynálezců vypadat letadlo na sluneční pohon. Vědci ho ve švýcarském Lausanne představili veřejnosti – originál šestimetrového modelu by měl v budoucnu s pilotem obletět Zemi. Solar Impulse, jak se stroj jmenuje, by měl být schopen udržet se ve vzduchu 36 hodin bez jakéhokoliv paliva.

Dalším tématem bude práce australských genetiků, kteří se snaží o pozoruhodnou věc – vyšlechtit krokodýly přesně podle potřeb módního průmyslu. V budoucnu tak třeba bude možné vypěstovat si kabelku na míru.
Jedna z reportáží také představí projekt na záchranu sekvojí – majestátních stromů z kalifornských lesů, které jsou největším živým organismem na Zemi. Z původních sekvojových lesů zbylo v současnosti jen pět procent. Celým jménem sekvoj vždyzelená vyrůstá do výšky až 110 metrů a nejstarší exempláře vyklíčily ze semen těsně po začátku našeho letopočtu. Nyní je má zachránit klonování.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3