Novinky a zajímavosti z vědy a techniky

Obsah dílu

Přehrát vše

Výzkumný tým společnosti National Geographic objevil nový druh dinosaura. Patřil do zvláštní čeledi středně velkých sauropodů. 110 milionů let starý tvor už má i jméno: Nigersaurus taqueti. Objevitelé mu ho dali podle Nigeru, kde jeho pozůstatky našli, a podle francouzského paleontologa Philippa Taqueta, který část jeho kostry objevil jako první.

Moderní medicína se často chlubí tím, že má prostředky, které dokážou pomoci snad každému. Na stavy úporných bolestí má ale dlouho jen jedinou odpověď: léky, které mnohdy společně s bolavým tělem utlumí i mysl. Ve Spojených státech si možná právě proto rychle získává oblibu léčebná metoda – tzv. terapie dotykem. Už ve třiceti nemocnicích si tam můžete vybrat mezi pilulkou a terapeutem.
Člověk nemusí být nutně černý pasažér, když nemá v tramvaji jízdenku. V chorvatském hlavním městě Záhřebu někdy stačí ukázat revizorovi jen mobilní telefon. Pokud ovšem cestující využil zbrusu novou službu – prodej jízdenek pomocí sms zpráv.
Ve Spojených státech stoupá množství psychických poruch, které souvisejí s autismem. Skupina předních amerických lékařů chce diagnostiku autismu provádět už u nejmenších dětí – do dvou let věku by je měl nejméně dvakrát vidět dětský psycholog. Podle Americké akademie pediatrů by toto opatření mělo pomoci odhalovat autistické poruchy mnohem dříve.
I odpad může být užitečný. Své o tom ví v americkém Texasu – mají tam zařízení, které z hnoje a dalšího odpadu vyrábí metan. Tato energie by měla ročně zásobit tisíce domácností a pomoci tak Texasu zbavit se závislosti na fosilním palivu.
Mnoho dalších zajímavých témat přinese sobotní Prizma na ČT24.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2007
 P ST 4:3