Obsah dílu

Přehrát vše

Aktuální vydání magazínu Prizma s datem 21. října otevře reportáž z pražské Stromovky, kde si dali dostaveníčko fanoušci robotů a kosmonautiky, aby předvedli svoje vlastnoručně vyrobená robotická vozítka, zasoutěžili si a podiskutovali s odborníky.

Mobilní roboti měli za úkol projet předem zadanou trasu. Ta vedla po zpevněných parkových cestách a měřila necelý kilometr. Osm zúčastněných týmů tvořilo pestrou mozaiku amatérů i profesionálů. Změřit své síly se softwarovými inženýry či projektovými managery neváhali ani studenti gymnázia.
Další příspěvek se bude věnovat bolestem zad. Ty by už brzo mohly být minulostí. Vědci v Británii totiž přišli s novou operační metodou. Pomocí mikronástrojů uvolní zablokované obratle, které jsou příčinou většiny bolestí.
Ne každý umí bez problémů zaparkovat auto. Světoví výrobci automobilů to vědí a snaží se přijít s novinkami, které mohou leckdy hororové chvilky ušetřit. Mnoho aut už je vybavených parkovacími asistenty. Teď je tu ovšem pro řidiče nebo řidičky pomoc zásadní – parkovací autopilot.
Sobotní Prizma také představí modernizovanou verzi stíhacího letounu Harrier britského královského letectva nebo studii kalifornské univerzity, podle které koření kari obsahuje látku, která může udržet na uzdě rozvoj Alzheimerovy choroby.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3