Obsah dílu

Přehrát vše

Další díl magazínu Prizma, který ČT24 odvysílá v sobotu 28. října, se v první řadě věnuje medicíně. Japonský lékař Hironori Jamamoto v Česku představil metodu, která usnadní zákroky v tenkém střevě. Dvoubalónková enteroskopie umožní, aby během vyšetření mohli pacienti podstoupit zároveň i menší zákroky.

Magazín se dál věnuje moderním způsobům regenerace a rekonvalescence. Na příkladu profesionálních sportovců představíme léčbu extrémním chladem v poláriích a také blahodárné účinky tzv. rázové vlny.
USA pokřtily novou letadlovou loď třídy Nimitz. Nese jméno exprezidenta George Bushe staršího.
Uplynulo půl století od okamžiku, kdy v Praze přistál první dopravní proudový letoun Tu-104. Stroj, kterému NATO říkalo Camel – velbloud, byl vůbec prvním pravidelně využívaným civilním letounem s proudovým pohonem.
V Novém Mexiku je před zahájením výstavba základny pro komerční vesmírné lety. I společnosti, které vyvíjejí rakety pro dopravu turistů na oběžnou dráhu, hlásí čím dál optimističtější úspěchy. Některé chtějí začít s pravidelnými komerčními lety do vesmíru už v roce 2008.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3