Obsah dílu

Přehrát vše

Evropský navigační systém se má stát konkurencí americké GPS. Evropská vesmírná agentura ho chce spustit za 4 roky a už teď finišuje s přípravami. Systém vznikal jako projekt starých členů Evropské unie, a tak se do něj Česká republika zezačátku nezapojila. Šance pro české podniky se ale objevila v koncových navigačních přístrojích, které budou využívat signál Galilea. Nejen o nich se diskutovalo na mezinárodní konferenci v Praze.

Individualita versus tým. Ve většině případů má tento souboj jasného vítěze: Ve skupině dokážou lidé vymyslet dokonalejší věci, lépe vyřešit složité problémy nebo realizovat náročnější úkoly. Skupina sama o sobě ale nestačí. Jde o to, jak mezi sebou její členové spolupracují. Práci v týmu se věnují na Astonské universitě v britském Birminghamu. Se svým výzkumem zabrousili do oblastí, kde je práce v týmu podmínkou úspěchu: od ropných plošin až po operační sály.

Dvoutunový pásovec nebo třeba přes pět metrů dlouhý lenochod. Země jim patřila před milionem let. Jejich dobu dnes vědci rekonstruují hlavně z geologických nálezů. Japonci teď ale mají v ruce i milion let starý kus ledu. Věří, že z úlomku vyčtou, jaké v té době panovalo na Zeměkouli klima a jak rychle se měnilo.

Po jedenácti letech výzkumů přinesli paleontologové první bližší informace o největším masožravém dinosaurovi. Jeho kostru objevili v Argentině. Domnívají se, že dospělí jedinci mohli dorůstat délky skoro až 13 m. Jde o dosud neznámý druh dravého dinosaura.

V chilských Andách je rok od roku méně lesů. Za jejich úbytkem stojí hlavně místní lidé, kteří odnepaměti používají dřevo jako své jediné palivo. Chilská vláda se snaží kácení předejít. Aspoň v případě vaření lidem nabízí alternativu: pece, které čerpají teplo ze slunečních paprsků.

Proti neukázněným a lehkovážným řidičům má britská policie novou zbraň: Zařízení, které dokáže během několika sekund zkontrolovat, jestli má auto zaplacenou pojistku a jestli je s ním vše v pořádku. Reaguje tím na rostoucí počet řidičů, kteří na své povinnosti nedbají.

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? A zrcadlo odpovídá: Sněhurka. Možná právě tahle pohádka bratří Grimmů inspirovala francouzský vědecký tým, aby vymyslel interaktivní zrcadlo. Majitele sice nebude ujišťovat o jeho kráse, zato mu ale ukáže, jak bude vypadat za několik let. Budoucí podobu sestaví na základě tvaru obličeje a informací o životním stylu.

Prizma začíná v sobotu od 18:05.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž22 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3