Obsah dílu

Přehrát vše

Pravidelný magazín ze světa vědy a techniky přinese v sobotu 7. května nejprve reportáž o kriminalistické daktyloskopii. Tato velmi rychlá a jednoduchá metoda se používá k bezpečnému zjištění identity osob. Prostřednictvím daktyloskopie se podařilo usvědčit na desítky tisíc zločinců a ztotožnit množství neznámých mrtvol.

O papilárních liniích na kůži věděli už staří Asyřané. Za prvního evropského průkopníka daktyloskopie je označován širokou vědeckou veřejností český přírodovědec Jan Evangelista Purkyně. Dosud ale kriminalisté zajišťovali otisky prstů metodou, která registrovala jen organické látky. Třeba z nábojnice nebo výbušného systému se ale při výstřelu nebo výbuchu vypařily. V Jižním Walesu teď přišli s metodou, která dokáže rozeznat otisky prstů i v těchto případech.

Americká telekomunikační společnost jim nabízí novou možnost – sledovat na dálku své děti pomocí mobilního telefonu s GPS lokátorem. Podle někoho tak nová technologie pomáhá s výchovou, podle jiných už tenhle nekonečný dozor zachází příliš daleko.

Už je to nějaký pátek, co začaly do médií nesměle pronikat zprávy o nanotechnologiích. Tato extrémně malá zařízení by jednou mohla pomáhat tam, kde člověk s běžnými nástroji nic nezmůže. Včetně medicíny. Čínská univerzita v Hongkongu si ale zvolila prozaičtější směr: nanotechnologie implantuje do textilu. A se svou konfekcí se patřičně chlubí.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž20 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3