Obsah dílu

Přehrát vše

Magazín Prizma přinese v sobotu 8. dubna opět několik reportáží z oblasti vědy a techniky. Hlavním tématem bude vesmír. Výlet do kosmu? Žádný problém – stačí si nasadit brýle pro trojrozměrné vidění. Takový zážitek si mohli dopřát obyvatelé španělské Barcelony. Evropská kosmická agentura tam představila své projekty. A protože kromě trojrozměrných záběrů zprostředkovali divákům zážitky z vesmíru i evropští astronauté, dostal program jméno „Noc astronautů“.

Ve Středisku současného designu začíná většina vesmírných misí. V další reportáži budete mít možnost nahlédnout pod ruce špičkovým designerům. Mezi jejich nejčastější zakázky ohledně vesmíru patří mise na Mars – v současnosti mezi astronauty téma číslo jedna. Ve středisku ale řeší pomocí animací i úplně jiné věci. Například co je třeba udělat, kdyby se na Zemi řítil asteroid.

Lidem, kteří z nejrůznějších důvodů přišli o své končetiny, svítá nová naděje. Vědci ve Velké Británii představili nový mobilní telefon. Je vyroben z materiálů šetrných k přírodě a navíc vás ještě potěší po té, co doslouží. Doslova tento nový mobil vystihuje slogan „Řekni to květinou“. Že nevíte co si pod tím představit? Když se vám mobil rozbije, nebo vás jednoduše přestane bavit, odejmete mu kryt a ten dáte do květináče s hlínou. A za dva týdny vám vyroste slunečnice.

Soutěž

Červen

V červnu nás zajímalo, v jakém roce poprvé popsal princip alergií rakouský pediatr Clemens von Priquet. Správně bylo za B) 1906.

Výherci:

2.6. 2012 Blanka Belzová, Brno-Lesná

9.6. 2012 Vladimír Starý, Velké Meziříčí

16.6. 2012 Zuzana Kožíšková, Praha 6

23.6. 2012 Radomír Smeták, Troubky

30.6. 2012 Lucia Sáčková, Brno

Soutěž bude pokračovat po prázdninách s premiérovými díly pořadu.

Stopáž21 minut
Rok výroby 2006
 P ST 4:3