Spisovatel Arnošt Lustig oslaví ve čtvrtek 80. narozeniny. Za svým bohatým životem se ohlédne ve středeční kulturní debatě na ČT24. Jako židovský mladík prošel Lustig Terezínem, Osvětimí a Buchenwaldem a život si zachránil útěkem z transportu smrti. Většina jeho příbuzných v táborech smrti zahynula a on sám stál několikrát na prahu smrti. Hrůza holokaustu a nejhlubší utrpení člověka se staly hlavním tématem jeho tvorby již od prvních povídek v souborech Noc a naděje (1957) a Démanty noci (1958).

Po válce vystudoval žurnalistiku a pracoval v několika denících a v rozhlase. V letech 1948–1949 se jako zpravodaj zúčastnil první arabsko-židovské války. Pracoval jako reportér a režisér Československého rozhlasu, redaktor Mladého světa a scénárista na Barrandově. V roce 1968 odešel přes Itálii, kde byl zrovna na dovolené, do Izraele, poté do Jugoslávie, kde pracoval v záhřebském filmovém studiu, a nakonec skončil v USA. Tam krátce přednášel na několika univerzitách a v roce 1973 zakotvil na Americké univerzitě ve Washingtonu, kde přednáší dodnes. Od roku 1978 je profesorem filmu a literatury.

Kromě třech desítek prozaických napsal Lustig také několik scénářů, podle kterých vznikly úspěšné filmy. Jeho dílo bývá řazeno k tzv. druhé vlně válečné prózy, ve svých knihách nahlíží Lustig holokaust z pohledu bezbranného jedince.

Kultura ČT24 začíná ve 21:15.

Stopáž13 minut
Rok výroby 2006
 P 4:3