Václav Trojan. Miroslav Táborský uvádí filmy, které jste už dlouho neviděli

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V posledním letním vydání našeho cyklu vám nabídneme takový půvabný hudební dárek. Jméno skladatele Václava Trojana totiž najdete na titulcích naprosté většiny filmů Jiřího Trnky. A tak tyhle dva velké umělce můžeme počítat k těm, kteří doslova založili slavný český animovaný film.

Zasadil dědek řepu

Zasadil dědek řepu Pracovně se poprvé setkali už v roce 1945. V tehdy nově založeném studiu Bratři v triku vznikal první kreslený film. Bylo krátce po válce a parta nadšených animátorů pracovala pod vedením Jiřího Trnky na filmu Zasadil dědek řepu. Všichni prý tehdy nosili nápady, pracovali na scénáři, současně animovali a natáčeli. A tak jako autoři filmu jsou v titulcích uvedeni Jiří Trnka a studio Bratři v triku. Tenhle film je beze slov, a tak poskytl Václavu Trojanovi mimořádnou příležitost k vytvoření celkové zvukové atmosféry. Václav Trojan tuhle šanci skvěle využil a složil nádhernou hudbu plnou hravosti a upřímné lidovosti, což jsou typické znaky pro celou jeho tvorbu.

rok výroby: 1945
režisér a výtvarník: Jiří Trnka
scenárista: Eduard Hofman
hudba: Václav Trojan
animátor: Břetislav Pojar
stopáž: 10 minut

Špalíček – povídka Posvícení

Špalíček – povídka Posvícení Václav Trojan se narodil stejně jako Jiří Trnka v Plzni roku 1907. Vystudoval pražskou konzervatoř a mistrovskou školu u Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Aloise Háby. Patrně nejvýraznější vliv na jeho tvorbu mělo lidové umění. A možná k tomu přispěl i sám Trnka, protože Václava Trojana přizval ke spolupráci už na svém prvním loutkovém filmu nazvaném Špalíček. A je vlastně celý sestaven z upravených českých lidových písní. Oba dva tvůrci pak našli ještě jednoho stálého a skvělého spolupracovníka. Byl jím sbormistr Jan Khün, zakladatel slavného dětského pěveckého sboru. Dětské hlasy se nádherně spojovaly s jednoduchými hračkovými loutkami, které si ve Špalíčku zahrály. A Václav Trojan měl v dětském sboru dostatek hlasů k interpretaci svých nádherných úprav lidových písní. Říká se, že Jiří Trnka byl pro zdárný výsledek spolupráce s Václavem Trojanem a Janem Khünem ochoten udělat téměř cokoliv. Jednou prý jezdil skoro celou noc po Praze a sháněl zatoulaného dudáka kvůli nahrávání. I když zvláštní je, že nezkusil sám zaskočit. Jiří Trnka totiž na dudy hrál.

rok výroby: 1947
režisér a výtvarník: Jiří Trnka
hudba: Václav Trojan
stopáž: 17 minut

Árie slavíka

Árie slavíka Spolupráce Jiřího Trnky s Václavem Trojanem pokračovala hned v následujícím a opět celovečerním filmu. Byla to známá pohádka Hanse Christiana Andersena Císařův slavík. Tak v téhle pohádce se samozřejmě český folklór nemohl uplatnit. Uplatnil se ale Khünův dětský sbor, i když ten byl tentokrát tak trochu zastíněn. Způsobila to Árie slavíka, kterou tenkrát snad doslova vyčaroval na své housle Ivan Kavatsjuk. Ta Árie se stala tak populární, že z ní Václav Trojan udělal samostatnou skladbu nazvanou Slavíkův koncert. Československý rozhlas ji pak hrál velmi často a tu a tam ji můžete zaslechnout dodnes.

rok výroby: 1948
režisér a výtvarník: Jiří Trnka
hudba: Václav Trojan
stopáž: 3 minuty

Bajaja

Bajaja Císařovým slavíkem spolupráce Jiřího Trnky s Václavem Trojanem rozhodně neskončila. Naopak. Po dvou krátkých loutkových filmech se opět vrhli na celovečerák a byl z toho další slavný film Bajaja. Skvělá hudba Václava Trojana je ještě pozdvižena verši Vítězslava Nezvala, které opět nádherně interpretuje Khünův dětský sbor. My jsme pro vás na ukázku vybrali jednu snad z nejkrásnějších scén českého loutkového filmu. Je to souboj, ve kterém slavně zvítězí opovrhovaný a vysmívaný Bajaja. Kdekdo by čekal, že Václav Trojan pro tuhle scénu složí dramatickou, napětí stupňující hudbu. Jiří Trnka s Václavem Trojanem na to šli přesně naopak. Použili jednoduchý dětský popěvek, který celý ten panský humbuk a slávu paroduje.

rok výroby: 1950
režisér: Jiří Trnka
námět: Božena Němcová
scenáristé: Jiří Trnka, Karel Sobotka, Jan Novák, František Braun a Vítězslav Nezval
kamera: Ludvík Hájek a Emanuel Franek
hudba: Václav Trojan
zpěv: Dětský pěvecký sbor Jana Kühna
animátoři: Břetislav Pojar, Jan Karpat, Bohuslav Šrámek, Zdeněk Hrabě, Stanislav Látal a František Braun
stopáž: 9 minut

Pověst o Bivojovi

Pověst o Bivojovi Na závěr se dostáváme k dalšímu Trnkově filmu z cyklu Staré pověsti české. Podle hudebního teoretika profesora Peka Václav Trojan opustil romantickou Smetanovu cestu a použil princip Janáčkův, který lépe vyhovoval uměleckému záměru. Václav Trojan se snažil o nové zvuky, vytvářené lidskými hlasy, a do partitury obsadil celou řadu historických hudebních nástrojů. Například fidulu, psalterium neboli žaltář, zobcovou flétnu, tedy spíš flétničku a řadu dalších, jako například svoje oblíbené dudy. Václav Trojan použil pouze jednoho staročeského nápěvu, a to z písně Čížku, ptáčku zeleného peří. Ostatní hudba byla celá jeho a velmi originální.

rok výroby: 1952
režisér a výtvarník: Jiří Trnka
hudba: Václav Trojan
stopáž: 8 minut

Stopáž53 minut
Rok výroby 1954
 ST 4:3
ŽánrDokument