Ekologie. Miroslav Táborský uvádí filmy, které jste už dlouho neviděli

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Ekologie, neboli věda o životním prostředí, v polovině minulého století ještě téměř neznámý pojem. Dnes je toto slovo skloňováno téměř ve všech pádech a z oblasti vědy se nám přesouvá do oblasti politiky. Ve většině demokratických systémů vznikají strany zelených a aktivizují se nejrůznější ekologická hnutí. Po sérii ničivých záplav, povodní a tornád v posledních letech snad už jen ti nejzatvrzelejší zabedněnci zpochybňují existenci tzv. globálního oteplování a dalších jevů, které začínají mít určující vliv na vývoj naší planety. Umělci byli vždy citlivějšími lidmi než politici. A tak už od 70. let poukazovali na vysoký stupeň ohrožení životního prostředí naší planety a na nutnost s tím něco dělat. Pozadu samozřejmě nebyl ani animovaný film.

Ropáci

Přímo vrcholným dílem s ekologickou tématikou jsou dnes už legendární Ropáci Jana Svěráka. Do cyklu Mistři českého animovaného filmu jsme Ropáky zařadili, přestože to není animovaný film. Je to vlastně mystifikační dokument, který se tváří jako dokument skutečný. V tom je jeho originalita a osobitost. Přesto má mnoho společného s animovaným filmem. On totiž ropák je vlastně loutka. Tenhle film vznikl jako absolventská práce Jana Svěráka na katedře Dokumentaristiky na pražské FAMU. Ovšem svou náročností a rozměry přesahoval možnosti školního filmu, a tak se Ropáků ujalo Studio Jiřího Trnky, které Janu Svěrákovi poskytlo prostředky i zázemí. Oživení ropáka se tehdy ujal renomovaný režisér loutkových filmů Lubomír Beneš. A ropák samotný byl dílem tehdy mladičké studentky VŠUP v Praze, Barbary Šalamounové. Za své Ropáky získal Jan Svěrák v roce 1988 studentského Oscara a pak ještě 14 významných cen na mezinárodních festivalech. V českých kinech film vidělo ohromné množství diváků a mnozí tehdy skutečně podlehli mystifikaci a uvěřili v existenci nového živočišného druhu petroleum mostensis neboli ropák bahnomilný.

rok výroby: 1988
režisér a scenárista: Jan Svěrák
hrají: Emil Nedbal, Lubomír Beneš, Ivo Kašpar a Jan Rokyta
kamera: Ladislav Štěpán
hudba: Vendula Kašpárková
triky: Antonín Wiesner
animátor: Lubomír Beneš
výtvarnice: Barbara Šalamounová
stopáž: 21 minut

Krtek ve městě

Ve druhém filmu se setkáte s naším velmi oblíbeným a známým hrdinou krtečkem Zdeňka Milera. V roce 1975 měl za sebou Zdeněk Miler už 24 jeho příběhů a do dalších se příliš nehrnul. Pak se však nechal přesvědčit šéfem dětského vysílání německé televizní stanice Westdeutscher Rundfunk, aby pro tuto televizní stanici natočil ještě několik půlhodinových příběhů. Prvním z nich byl Krtek ve městě. V tomhle filmu se příslovečná Milerova laskavost a neagresivita změnila doslova v apel na všechny ty, kterým není lhostejný osud naší planety.

rok výroby: 1982
námět, scénář, výtvarník a režie: Zdeněk Miller
spoluautor námětu: J. A. Novotný
kamera: Jaroslava Zimová
střih: Gaia Vítková
hudba: Vadim Petrov
hudbu nahrál: Filmový symfonický orchestr
zvuk: František Černý, Pavel Jelínek a Adolf Řípa
animátoři: Josef Hekrdla, Věra Hainzová, Jaroslav Doubrava, Mirko Kačena, Milada Kačenová, Oto Kudrnáč, Eva Višňáková, Kristina Vodičková, Dagmar Janečková a Květoslava Zbyňková
stopáž: 29 minut

Stopáž54 minut
Rok výroby 1988
 ST 4:3
ŽánrDokument