Zahrada je hra → Rozhovor s režisérem

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

V zalévání zahrady nejsou žádné záhady

12. 6. 2008 18:15 ČT1

Je tady doba růstu a květu rostlin. Všichni zahrádkáři vědí, že teď je nutné zalévat rostliny až třikrát týdně, některé dokonce každý den. Vydatnou zálivku potřebují například rostliny s velkým množstvím listů, kvetoucí rostliny,…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 12398

Rozhovor s režisérem

Rozhovor s režisérem Jindřichem Procházkou:

Co Vy a zahrada?

Mám pozemek kolem svého domu a před časem jsem se začal zabývat jeho úpravou. Opravdu nejsem žádný kutil, a tak jsem se raději obracel na ty, kteří tomu rozumí. Ale i na mé zahradě je pár solitérů, které prošly mýma rukama a jsem na ně patřičně hrdý. Nad mou kamennou zídkou osázenou skalničkami žasnou i mnozí odborníci. Údržba zahrady je pro mne vítanou relaxací a zkušenosti z jejího zakládání a úprav se mi teď, při natáčení pořadu, docela hodí.

S vysíláním nového pořadu začínáme na podzim, není to s výhledem na období vegetačního klidu špatně zvolený čas?

Vůbec ne! Do konce září budeme mít natočeno šestnáct dílů a v období od října do konce roku stačíme vyrobit dalších patnáct. Navíc myslet si, že zahrada v zimě nežije, je velmi laický názor. Zejména plochy, které s užitkovými záhony nemají nic společného, slouží vlastně po celý rok. V našem magazínu se tedy budeme zabývat zazimováním, dekorativností dřevin, které mají efektní vizáž právě na zimním pozadí, technickými detaily, svátečním nasvícením o Vánocích a podobně. Navíc jakousi mini-zahrádkou může být i kameninové koryto nebo květináč na širším parapetu, které v zimě vytvářejí iluzi blízké přírody. Nápadů máme spoustu, nechte se překvapit.

Bude mít pořad Zahrada je hra nějaký symbol, logo nebo maskota?

Grafický doprovod pořadu vzniká právě v těchto dnech a bude dílem QQ Studia Ostrava. Již dnes ale můžu prozradit, že prvkem, který se bude v různých obměnách objevovat, bude typický slamák moderátora. Svou roli tichého, ale velmi živého společníka sehraje jezevčík Pepina. Ostatně samotný Jirka Sedláček je velmi originální průvodce a věřím, že se stane také jakýmsi „logem“ pořadu. Toho ovšem musíte vidět sami, abyste mi dali za pravdu!

Fotografie

Připravovat magazín, který se vysílá každý týden, znamená vlastně permanentní pracovní nasazení, kolik lidí se podílí na vzniku pořadu? Nemáte obavy, že se téma časem vyčerpá?

Nemyslím, že by nás někdy „Zahrady“ přestaly bavit. S měnící se přírodou v průběhu celého roku se nabízí obrovské množství námětů. Věříme také, že se budeme vzájemně inspirovat s diváky a s těmi, kteří se na nás budou obracet, abychom jim pomohli upravit právě tu jejich zahradu. Sázím také na invenci svých spolupracovníků z Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava. Kromě dramaturgyní Kamily Teslíkové a Jany Strýčkové to jsou hlavně redaktoři Pavel Janošec, Vava Kubečková a Alice Taussiková.