Zahrada je hra → O pořadu

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

V zalévání zahrady nejsou žádné záhady

12. 6. 2008 18:15 ČT1

Je tady doba růstu a květu rostlin. Všichni zahrádkáři vědí, že teď je nutné zalévat rostliny až třikrát týdně, některé dokonce každý den. Vydatnou zálivku potřebují například rostliny s velkým množstvím listů, kvetoucí rostliny,…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 12398

O pořadu

Fůra nápadů pro vaši zahradu!

Tvůrčí tým divácky velmi úspěšných pořadů Pod pokličkou a Bydlení je hra, které vyrábí Centrum publicistiky a dokumentu ostravského studia České televize, je podepsán pod zbrusu novým cyklem, tentokráte zaměřeným na úpravy a zvelebování našeho nejbližšího okolí, pod titulem Zahrada je hra.

I tady jde o prostor, přesněji pozemek, jehož majitelé vždy žádají televizi o odbornou pomoc při jeho řešení. Narozdíl od Bydlení je hra je ale tento pořad hravější a obsahuje i prvek soutěžení. Rodina, která si zadala úpravy na svém pozemku, se na některých prováděných zásazích sama podílí a na konci pořadu jsou jejich výtvory srovnávány s přístupem, jaký zvolili profesionálové ve svém oboru.

V každém vydání také navštívíme někoho ze známých osobností, aby nám ukázal svou zahradu nebo nějaký její inspirativní detail. V dosud natočených dílech se setkáme např. s Luďkem Sobotou, Světlanou Nálepkovou, Alexandrem Hemalou, Zorou Jandovou, Ivou Hüttnerovou, Bobem Kleplem a dalšími.
Magazínem, který je také rádcem pro kutily, provází ostravský herec Jiří Sedláček s jezevčíkem Pepinou.

Pořad se vysílá každý čtvrtek na programu ČT1 vždy v 18:15 hodin.

Dnes stále více rušíme zeleninové záhonky a chceme mít kolem sebe alespoň pár metrů čtverečních, které nám poskytují odpočinek, pohodu i dobrý pocit z vlídné krásy. Víc než o kedlubny stojíme o dekorativní dřeviny, kvalitní trávník a další efektní detaily. Rádi si při té příležitosti dáme poradit od odborníků. Tomuto trendu vychází vstříc nový magazín, který je připraven věnovat se detailně různým možnostem úprav našeho nejbližšího okolí. Logicky tedy jednotlivé díly postupují od modelace terénu a základní úpravy pozemku, přes zakládání trávníků, budování cest, plotů, protihlukových bariér, až ke konkrétní výsadbě a řešení dalších detailů, jako jsou pergoly, altány, jezírka, různé typy posezení apod.

Fotografie

Ostravský herec Jiří Sedláček, který nás s jezevčíkem Pepinou pořadem provází, zatím oslovoval diváky jen prostřednictvím svého hlasu, kterým dabuje ženskou část dvojice Karla a Maruš v magazínu Pod pokličkou. Svou poněkud nadměrečnou vizáží představuje dobráckého nešiku, který toho na svém pozemku mnoho nesvede, ale není nepoučitelný.

Píší o nás… Májový plot

Před Jiřím Sedláčkem a jeho společnicí jezevčicí Pepinou stojí zajímavý úkol. Jak ho spolu vyřeší, zaujme především ty, kteří mají stejně jako pan Petr, hostitel pořadu Zahrada je hra, příliš blízko sousedy. Při rostoucí oblibě řadových rodinných domků je takových lidí spousta. Se sousedy se rozhodně nehádáte, ale slyšíte všechno, co se u nich šustne. Zahradu můžete mít velkou, jenže přirozené pravidlo velí uspořádat si sezení blízko vstupních dveří, abyste měli všechno pěkně po ruce. Jak se dá příliš těsnému kontaktu zabránit nebo ho alespoň potlačit, se oblíbená dvojice vynasnaží vyřešit, samozřejmě s pomocí odborníka.

Pan Petr se už v minulosti pokoušel izolovat se od sousedů dřevěným plotem, navíc ho pobil rákosovými rohožemi. Ale výsledek nevypadal dobře, prostor se vizuálně zmenšil, postrádal vzdušnost a zvukům odvedle stejně nezabránil.

Odborný poradce zahradník Petr Melecký nabízí také plot, ale živý. Jenže jaký? Možné je osadit místo jehličnany, například tújemi, které jsou nenáročné. Majitel na zahradě už túje má a příliš se jim tady nevede. Vyrostly vysoko a odspoda prořídly. Stojí ve stejné linii, kde je teď žádoucí vysadit živý plot, v úzké proluce připomínající komín, v níž vládne průvan. Někteří lidé navíc nemají jehličnany v oblibě. Připomínají jim hřbitovy, vadí jim, že jsou příliš husté, fádní, nekvetou a nemění barvu. Tohle tvrzení ale patří minulosti, kdy byly kromě tújí k mání ještě cypřiše a jalovce. Na současném trhu si lze vybrat jehličnany jako korejská jedle nebo smrček amorika, které oplývají barevnými dekorativními šiškami. Druhou variantou jsou listnaté keře, například habr, ale i ty mají svá plus a minus. Někteří pěstitelé listnáče odmítají, protože jim opadávají listy a do zahrady je pak vidět jako do výkladní skříně.

Zkušený Petr Melecký doporučuje kombinaci nejen jehličnanů a listnáčů, ale i materiálů: spojení rostlin se zdí – bytelnou podezdívkou, a teprve do ní vysadit porost. Výhodou bude pevný základ a přirozená zábrana dosáhne výš. Vybudovat zděné základy připadlo za úkol panu domácímu. Teď už má zeď hotovou a Petr Melecký se rozhodl trochu ji výsadbou „rozvlnit“, aby nepůsobila striktně, pak měkce navázat vyššími rostlinami a k nim poté vysázet nižší podrost. „Začneme u vchodu zakrslou vrbou a vysokými travinami, jako podrost zvolíme kvetoucí Iris, Festuca, Pennisetum... Zeď poroste břečťanem, netřeskem, před ní najdou místo zajímavé solitéry Conica, Blustár na kmínku, krásně kvetoucí Rododendron, plochu záhonu ozdobí kvetoucí azalky a vše znovu zakončí vzrostlejší keře Caryopteris a Cornus, který tam majitelé už měli a my je zakomponujeme,“ rozhoduje. Prostor bude pestrý a stejně členitý, jako je tomu v přírodě. V pořadu se přesvědčíte, jak realizace dopadla a jestli jsou všichni aktéři, majitel domu i zahrady především, spokojení.

Text Pavel Janošec, ČT