Maso

Znojemská hovězí pečeně

Výborná klasika, na níž si pochutnávají na všech místech České republiky. Pátrali jsme, jaký je správný postup ve zpracování okurek – jak mají být nakrájené, v který moment se k masu přidávají. Našli jsme mnoho odpovědí, z nichž jsou asi všechny správné. Někdo okurky strouhá, jiný krájí přidává přímo do šťávy, ten zas restuje a vkládá až na maso při podávání. Každý si musí najít takovou formu přípravy, která mu vyhovuje nejlépe. A ještě jednu informaci – nejlepší okurky na Znojemskou jsou prý ty bradavičnaté!

8-10 porcí

1 kg hovězího masa zadního
100 g špeku
sůl
mletý pepř
120 g slunečnicového oleje
300 g cibule
100 g hladké mouky
voda na podlití
150 g sterilovaných okurek

Hovězí maso očistíme a prošpikujeme slaninou (50 g), osolíme, opepříme a na oleji zprudka a krátce opečeme ze všech stran. Maso vyjmeme na talíř.

V kastrolu osmahneme na kostičky nakrájenou cibuli do zlatohněda. Podlijeme trochou horké vody (asi 250 ml) a tzv. „odrestujeme“ – cibule tak chytne jednotnou hnědou barvu, poté zaprášíme moukou, osmahneme, opět podlijeme vodou (asi 800 ml) vody, vložíme maso a pod pokličkou dusíme doměkka.

Druhou část špeku nakrájíme na kostičky a vypečeme, do tohoto základu vložíme na malé kostičky nakrájené kyselé okurky, orestujeme.

Maso vyjmeme ze šťávy, šťávu přecedíme ke slanině a okurkám, krátce povaříme. Maso nakrájíme na plátky a podáváme se šťávou, houskovým knedlíkem, rýží nebo vařenými brambory.

Ohodnoťte tento recept: 

219 hlasů

Další recepty Celý díl