Rozhovor s režisérem Václavem Chaloupkem: Afrika je jak nemoc, která se vrací

Kudy vedla Vaše cesta Afrikou?

Klikněte pro větší obrázek Seriál Kouzlo Afriky je výsledkem posledních dvou cest. Natáčeli jsme především v Botswaně, Zimbabwe a Namibii, méně v JAR. Navštívili jsme nejzachovalejší a nejkrásnější místa, poslední přírodní ráje. Mezi nimi vévodí Okawango, řeka Chobe, Hwange, Etosha, poušť Namib i Kalahari.

Co bylo na této cestě nejkomplikovanější?

Nejkomplikovanější bylo dát dohromady peníze. Největšími položkami bývaly letenky a vypůjčení auta – tady je nutné 4 × 4, ale v současné době jsou už drahé i vstupy do národních parků (až 600 korun denně).

V jaké jste pracovali složení?

Kameramanem byl František Čech ze zpravodajství ČT a při předchozí cestě jsem točil i já. Zúčastnil se i fotograf Jaroslav Vogeltanz, který se mnou spolupracoval i při natáčení večerníčků, zoolog RNDr. Aleš Toman a Vojtěch Vokolek, který žije už 10 let v Goboroně.

Jakou technikou jste točili?

Klikněte pro větší obrázek Natáčeli jsme kamerou Sony 150 na DV CAM. Tato kamera je poměrně malá a má kvalitní záznam. Kdybychom točili na velké profesionální kamery, určitě by chtěli v parcích další poplatky za akreditace a ty jsou ještě daleko větší než vstupy.


Jaký je filmařský výsledek cesty?

Přivezli jsme 35 hodin natočeného materiálu.

Jak blízko jste se dostali ke zvířatům?

Žádné speciální objektivy jsme nepoužili, v národních parcích si zvířata lidí nevšímají a není výjimkou, že lvi a sloni přijdou k autu na několik metrů.

Jaká zvířata nám představíte?

Klikněte pro větší obrázek V seriálu chceme ukázat nejen známá atraktivní africká zvířata, žirafy, zebry, lvy, slony a nosorožce, ale i drobné želvičky, vodní a dravé ptáky nebo pěvce. Důraz jsme dávali na pohledy do krajiny, na africkou oblohu, stromy, květiny. V seriálu je důležitá i původní africká hudba. Vzhledem k tomu, že seriál trvá skoro 5 a půl hodiny, měl jsem možnost věnovat se některým tématům podrobněji než dřív. I tak však trochu závidím autorům zahraničních dokumentů, kteří mají prostředky na natáčení unikátních seriálů z přírody. S daleko skromnějším vybavením jsme se pokusili o pohled na Afriku českýma očima.

Jaký vztah máte k Africe?

Domnívám se, že Afrika musí každého návštěvníka ohromit. Není mi jasné čím to je, ptal jsem se na to kdysi i ing. Josefa Vágnera. Proč většina lidí, kteří navštíví Afriku, se sem musí opět vracet? Říkal, že je to možná tím, že prapůvod lidského pokolení je právě kdesi v africké savaně. Třeba máme právě toto prostředí někde hluboko v sobě a pobyt v něm probudí pocit domova a bezpečí.

Co vás v Africe potěšilo?

Klikněte pro větší obrázek Potěšilo mne, že právě na jihu Afriky existuje stejná krajina, kterou se před lety bral Livingstone nebo Emil Holub. Že zde žijí divoká zvířata bez ohrožení člověkem, že zde posledních letech stoupl počet slonů a nosorožců, zatímco všude jinde klesl.


Vrátíte se do Afriky?

Samozřejmě, že se sem chci opět vrátit. Nejen že chci, ale musím abych v září a říjnu dotočil poslední čtyři díly – od Stolové hory a Kapského města přes Dračí hory k Indickému oceánu. A příští rok? To bych chtěl natáčet v Mozambiku, po stopách B. Grzimeka v Tanzánii a Keni a horské gorily v Urgandě. Afrika je nemoc, která se podobně jako zimnice neustále vrací.