Historický záznam šestidílného cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany v Obecním domě na Pražském jaru 1968. Českou filharmonii řídí Karel Ančerl. Kamera I. Bojanovský. Režie M. Macků

Má vlast je cyklus šesti symfonických básní českého skladatele Bedřicha Smetany, inspirovaný českou historií, legendami a krajinou. Její jednotlivé části mají názvy: Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník. Smetanovo vrcholné dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, kdy byl již skladatel zcela hluchý.

První uvedení Mé vlasti, jakožto šestidílného cyklu, se uskutečnilo 5. listopadu 1882. Premiéra se odehrála v sále na Žofíně, cyklus byl nacvičen Výpomocným spolkem členů sboru a orchestru královského zemského českého divadla pod vedením dirigenta Adolfa Čecha. Představení navštívil i sám Bedřich Smetana. První zmínku o tom, že cyklus ponese pojmenování Má vlast, přinesl časopis Dalibor, který rovněž uvedl, že Smetana ho věnoval Praze, kde „dlouhá léta veřejně účinkoval a zde ho stihla nemoc pro hudebníka nejstrašnější“.

Tento televizní záznam Mé vlasti je z 12. května 1968, kdy za dirigentským pultem České filharmonie stanul při jednom ze svých posledních vystoupení v Praze Karel Ančerl (1908–1973). Po okupaci Československa vojsky Varšavského paktu v srpnu téhož roku emigroval do Kanady, kde se stal šéfdirigentem symfonického orchestru v Torontu. Zde také 3. července 1973 zemřel.

Karel Ančerl
dirignet

Karel Ančerl

* 11. 4. 1908

† 3. 7. 1973


Stopáž77 minut
Rok výroby 1968
 čb 4:3
ŽánrHudba