Jiří Grygar a jeho hosté v cyklu o nejvýznamnějších astronomických událostech 20. století (1999)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Zatímco 19. století bylo mimořádně úspěšné ve zmapování rozměrů a vzdáleností ve sluneční soustavě, pokrok v pochopení našeho postavení vůči okolním i vzdálenějším hvězdám byl nesmírně pomalý. To mělo dvě hlavní příčiny. První spočívala v tom, že i nejbližší hvězdy jsou přibližně stotisíckrát dále od Země než vzdálené planety, takže měření těchto vzdáleností je nesrovnatelně obtížnější a velmi nepřesné. Za druhé, po dlouhou dobu si astronomové vůbec nepřipouštěli, že by byl prostor mezi hvězdami vyplněn nějakou třeba i velmi zředěnou světlo pohlcující a rozptylující látkou - ve shodě se starověkými představami si prakticky všichni mysleli, že mezi hvězdami je dokonalé vzduchoprázdno.
Dnes pozorovatelný vesmír obsahuje desítky miliard galaxií v prostoru o poloměru nějakých 10 miliard světelných let. K těmto údajům bychom se však nemohli propracovat, kdyby nebylo zevrubného studia rozporů, které se vynořily na počátku století, a které se podařilo vyřešit teprve tehdy, když si astronomové uvědomili hlubokou pravdu, obsaženou v našem úsloví, že zdání klame.
Velká debata je prvním z dvanácti vyprávění Jiřího Grygara a jeho hostů o nejvýznamnějších astronomických událostech 20. století z pohledu jeho konce.
Stopáž20 minut
Rok výroby 1999
 ST
ŽánrDokument