Na koncertě Trampské Porty v Ústí nad Labem při oslavě trampingu v Čechách (1998). Režie R. Vodrážka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V televizním pořadu z Trampské porty 98 v Ústí nad Labem při oslavě 80. výročí trampingu v Čechách mj. zazní písně Rosa na kolejích, Niagara, Pár žlutých kamínků, Den začíná krásně a Čajová růže.

Náš tramping je výrazně společenský jev, typický a charakteristický pro české a slovenské městské aglomerace, po vzniku samostatného Československa v roce 1918. Označuje neorganizované hnutí, jehož jádrem jsou převážně teenageři. Tramping jako hnutí jim umožňuje realizovat své představy o životě, naplňuje touhu mladých lidí po romantice, dobrodružství, vztazích založených na přátelství a na jednoduchém, přírodním způsobu života.

Měšťákům s auty a se zhýčkaným pohodlím na výletě se říkalo „Paďouři“ nebo mastňáci, protože po nich zbyly nepořádek a mastné papíry. Trampové měli úctu k přírodě, po jejich táboření nebylo ani stopy – vše po sobě uklidili. Postupně objevovali tehdy ještě neosídlenou přírodu zejména v jižním okolí Prahy, především v povodí řek Vltavy a Sázavy, později i u Berounky či v hlubokých lesích na Brdech. Zde také vznikly první osady po vzoru amerických při osídlování divokého Západu.

Stopáž59 minut
Rok výroby 1998
 4:3
ŽánrHudba