William Shakespeare

dramatik

* 26. dubna 1564

† 23. dubna 1616

Kdo by neznal asi nejznámějšího básníka a dramatika všech dob. Je však fascinující, jak málo se toho ví o jeho soukromém životě. I přes velkou proslulost se po něm dochovalo pouze pár smluv. A pak jeho díla, která dodnes řadíme ke skvostům světové literatury.

William Shakespeare je největším dramatikem novověku, jeho hrdinové se pohybují po všech jevištích světa. Příběhy, které napsal, berou za své lidé po celém světě. Dokázal postihnout i ty nejtajnější zákruty lidské duše.

Narodil se 26. dubna 1564 jako třetí z osmi dětí v rodině rukavičkáře ve Stratfordu nad Avonou. V 18 letech se mladý William oženil a zplodil tři děti. Ani ty ho však nepřivedly k rodinnému životu, nadějný umělec totiž záhy utekl do Londýna. Tehdy tam divadlo jen kvetlo a vládnoucí královna Alžběta nadané básníky a hudebníky velmi podporovala.

V roce 1592 byl už Shakespeare uznávaným hercem, dramatikem i básníkem. Později začal spolufinancovat divadlo Globe, které se poprvé otevřelo v roce 1599. Tentýž rok přišly na prkna slavné londýnské scény i dvě Shakespearovy hry – drama Jindřich V. a komedie Jak se vám líbí. V roce 1601 přechází Williamova společnost pod patronát nového krále Jakuba I. Stuarta. Sám Shakespeare se o 7 let později stal podílníkem i dalšího divadla, U dominikánů.

Ve svých 50 letech, kdy byl těžce nemocný, se Shakespeare rozhodl opustit Londýn a vrátit se do rodného Stratfordu. Zde 23. dubna 1616 zemřel.

Odkazy