Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Rozálie Kohoutová — Lidé — Česká televize

režisérka

narozena 3. května 1985

Devětadvacetiletá režisérka dokumentárních filmů se narodila v Praze, kde také postupně vystudovala obor romistika a v roce 2007 nastoupila na FAMU na katedru dokumentární tvorby, kterou úspěšně ukončila před dvěma lety. Už za svých studií se intenzivně věnovala tvorbě dokumentárních filmů jak v České republice, tak v zahraničí – v Paříži sbírala zkušenosti jako asistentka ve francouzské produkční společnosti Ideal Audience.

Se svým prvním filmem natočeným na FAMU Roma Boys, příběh lásky získala několik cen nejen na školním Famu festu (nejlepší dokument, nejlepší film a cena Dagmar Táborské), ocenění za nejlepší film na Fresh Film Festu získala v roce 2010.

Od roku 2006 spolupracuje s Českou televizí, pro kterou točí dokumenty k pořadům Queer (díly z Kuby, Francie a Moskvy), Příběhy domů, Kosmopolis, Tajemství rodu Radka Bangy či film Vetřelci a volavky.

FAMU úspěšně dokončila v roce 2012 filmem Kytlice, Zimmer frei, který nahlíží do absurdních dějin středu Evropy skrze malou obec Kytlice v bývalých Sudetech.

Na natáčení ji nejvíce baví počáteční nadšení a konečná radost z hotového filmu. „Baví mě ve filmu experimentovat. Snažím se ve svých dílech pracovat s dokumentární formou jinak v návaznosti na téma, láká mě narušování dokumentární metody, narušování hranic mezi "žánry" dokumentu a fikce či netradiční používání archivů,“ popisuje svůj přístup k dokumentární tvorbě Kohoutová.

Pro cyklus dokumentárních esejů Gottland natočila povídku o člověku, který byl zodpovědný za řízení odstřelu pomníku Stalina, tehdejší Fronty na maso na Letné.

Výběrová filmografie

  • Kytlice Zimmer Frei (2012)
  • Příběh sňatkového podvodníka (2011)
  • Roma Boys, příběh lásky (2009)
  • Velmistr (2008)
  • Vetřelci a volavky (2008)
  • O topánki (2007)

Odkazy

Fotografie