Martin Dostál

kurátor, scenárista a režisér

narozen 1962

V letech 1984–1988 vystudoval produkci na FAMU, poté v letech 1990 až 1995 studoval dějiny umění na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracoval jako asistent ve Filmovém studio Barrandov (1982-1984), nyní externě vyučuje na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci.

Jeho spektrum působnosti je široké: točí dokumenty, podílel se na vzniku reklam (např. s Janem Svěrákem nebo Ivanem Zachariášem), publikuje texty o výtvarném umění, působí jako kurátor výstav současného umění (spolupracuje zejména s Jiřím Davidem, Petrem Pastrňákem, Václavem Stratilem, Tomášem Císařovským, Stanislavem Divišem, Janem Mertou, Jakubem Špaňhelem, Františkem Matouškem). V roce 2001 vyšla monografie Jiřího Davida a roku 2003 Tomáše Císařovského, na kterých spolupracoval. V roce 2003 režíroval poloscénické provedení tří předsmetanovských oper v pražském Národním divadle.

V dokumentech se zaměřuje na osudy výrazných uměleckých osobností ze světa filmu, divadla, hudby a vizuálního umění (portréty herců Karla Högra a Jana Třísky, divadelníka a spisovatele Ivana Vyskočila, filmového režiséra Petra Weigla, dirigenta Zdeňka Mácala, výtvarných umělců Stanislava Kolíbala, Jiřího Dokoupila či režisérů v reklamě – Jana Svěráka, Tomáše Mašína a Ivana Zachariáše).

Odkazy