Jolana Voldánová

moderátorka

narozena 12. ledna 1969

e-mail: jolana.voldanova@ceskatelevize.cz

Zaměstnání

 • Redakce zpravodajství ČT:
  • 1993–1994 – Denní zprávy, Večerník
  • 1994 – "21"
  • 1995–2013 – Události, Události plus
 • předchozí zaměstnání: Československý rozhlas, 1989–1992

Vzdělání

 • 1983–1987 – Gymnázium Pardubice

Ocenění

 • v roce 1998, 2005, 2006 a 2010 na prvním místě v anketě TýTý v kategorii Osobnost TV zpravodajství
 • Novinářská křepelka za významný žurnalistický počin novináři do 33 let

Dotazník

Co považujete za vrchol své televizní práce?

Těch mezních okamžiků v politickém i společenském životě České republiky bylo tolik, že je těžké vybrat několik konkrétních událostí. Snad namátkou: přímý přenos z podpisu česko-německé deklarace, přímý přenos z volby prezidenta republiky, volby a povolební rošády politických stran, sestavování vlády apod…

Jaké máte další profesní cíle?

Dělat svou práci co nejlépe.

V čem hlavně vidíte přínos nové podoby Událostí?

Události budou zejména po formální stránce úplně jiné, než na jaké byli diváci dosud zvyklí. Virtuální studio skýtá neuvěřitelné technické možnosti. A my chceme divákům předvést, že i při zachování kvality a serióznosti, tedy atributů, na které jsou v České televizi zvyklí, dokážeme připravit hlavní zpravodajskou relaci daleko dynamičtější a obrazově poutavější.

V čem to pro Vás bude nové?

Po formální stránce prakticky ve všem. Zvedli nás, moderátory, ze židle. Zvykám si na jiný prostor, jiné pojetí, na fakt, že řeč těla, mimoverbální komunikace, tedy to, co mám ráda, teď konečně dostane víc prostoru. I to je důležitá součást prezentace. Naopak kvalita, spolehlivost a srozumitelnost i nadále hrají v Událostech prim.

Jaké je Vaše profesní krédo?

Zůstat nohama pevně na zemi a raději si stokrát všechno ověřit, než se jednou splést.

Jaké máte záliby?

Divadlo, knihy, cestování a hlavně rodina.

Váš oblíbený televizní pořad?

Zpravodajské pořady a dokumenty. A seriál „Vyprávěj“. Po nekonečně dlouhé době konečně povedený seriál, na který se dá dívat.

Kterého člověka si nejvíce vážíte?

Svých blízkých za to, že jsou, a za to, jací jsou. A pokud zůstaneme v televizní branži, pak klobouk smekám před Markem Ebenem, Karlem Šípem i Janem Krausem. Můžete je milovat, můžete je nesnášet, ale jedno jim neupřete: že „dorostli“ do opravdu velkých moderátorů.

A kdo Vás ovlivnil nejvíce ve Vaší novinářské kariéře?

To je těžké. Když jsem začínala, byli jsme na tom všichni tak nějak stejně. Žádné zkušenosti a žádné vzory, ze kterých by se dalo čerpat. V podstatě sama sobě učitelkou. Jedno jméno se mi ale vybaví vždycky: Karel Kincl, novinář žijící a píšící ve Velké Británii. Jeho rozhlasové a pak i televizní fejetony a postřehy, ale taky nezaměnitelný styl a projev, jsem byla schopná poslouchat stále dokola. A ke knižní podobě tohoto novinářského mistra se vracím stále.

Odkazy

Fotografie