Jim Jarmusch

režisér

narozen 22. ledna 1953

Režisér Jim Jarmusch se narodil 22. ledna 1953 ve městě Cuyahoga Falls ve státě Ohio, jeho kořeny z otcovy strany ovšem sahají až k nám do Čech. Jarmuschova matka byla filmovou kritičkou ještě dřív, než se provdala, a tak brala malého Jima sebou na filmová představení, která na něj velice zapůsobila. O mnoho větší vliv na něj ale během dospívání měla literatura, ke které ho vedla babička.

Po vysoké škole se Jarmusch přestěhoval do Chicaga, kde se přihlásil na studium žurnalistiky. Protože ale zarputile odmítal chodit na kurzy, byl požádán, aby z univerzity odešel. Jim si umínil, že se stane básníkem a podal si přihlášku na newyorskou Columbia University, kde pod vedením avantgardních básníků Kennetha Kocha a Davida Shapira studoval anglickou a americkou literaturu. Konec školy zakončil na letním semestru v Paříži, který se protáhl na deset měsíců.

Po návratu do New Yorku se Jim přihlásil na prestižní filmovou školu Tisch School of the Arts v New Yorku, i když s filmem neměl žádné předchozí zkušenosti. Přijat byl na základě svých fotografií a eseji, kterou na téma film napsal. Na konci 70. let už Jarmusch, spolu s dalšími tvůrci, patřil k alternativní kulturní scéně, která se zformovala okolo hudebního klubu CBGB. Během posledního roku studia dostal příležitost pracovat s uznávaným režisérem film noir Nicholasem Rayem.

Jim Jarmsuch završil studium na newyorské univerzitě svým prvním filmem Trvalá dovolená (1980). Přestože jde o velmi osobitý film s řadou autobiografických prvků, The Washington Post o něm na konci dekády neváhal napsat, že Jarmusch při jeho vzniku projevil svůj talent pro výběr totálně netalentovaných herců. Prvního většího úspěchu se tak mladý režisér dočkal až v roce 1984 díky komediálnímu snímku Podivnější než ráj, který se stal předobrazem moderních nezávislých filmů.

Pokud se budete probírat Jarmuschovou filmografií, určitě nezapomeňte na elvisovský Tajuplný vlak (1989), povídkový film Noc na Zemi (1991), který vás příběhy postav taxikářů a jejich pasažérů zavede do pěti různých měst na zeměkouli během jedné noci, nebo na asijskými filmy inspirovaný Ghost Dog – esta samuraje z roku 1999. V roce 2013 Jarmusch uvede nový film o lásce muzikanta ke starší ženě, v hlavních rolích s uhrančivou Tildou Swinton a Tomem Hiddlestonem.

Odkazy

Fotografie