Mystický nájemný vrah proti skupině mafiánů v černé parodii na gangsterky. Americký film.
Hrají: F. Whitaker, J. Tormey, C. Gorman, H. Silva a další. Scénář a režie Jim Jarmusch.

Snímek natočil známý tvůrce amerického nezávislého filmu - scenárista a režisér Jim Jarmusch (Podivnější než ráj, Mimo zákon, Noc na zemi, Tajuplný vlak, Mrtvý muž). Jeho lehce absurdní filmové dílo paroduje gangsterky a představuje záporného hrdinu, který se současně poněkud vymyká "běžným" představám.

Ghost Dog žije na střeše opuštěné budovy ve vlastnoručně vyrobené chatrči na okraji New Yorku, obklopen hejnem ptáků. V samurajské terminologii znamená "Ghost Dog" bojovník, zabiják, který umí splynout s nocí a nikým nezpozorován zasadit smrtící a nečekaný úder. Bojové umění a způsob života podle knihy filosofie japonských samurajů z něj činí neúnavného a neprůstřelného zločince. Každý japonský bojovník potřebuje být někomu zavázán, a právě takovou loajální osobou je pro Ghost Doga mafiánský grázlík Louie. V jeho službách postupně zlikviduje řadu pro mafii nepohodlných lidí. Každý, kdo se zaplete s podobnou zločineckou strukturou, ale musí počítat s tím, že se sám jednou stane příliš nebezpečným...

Film příjemně překvapí i mnohé příznivce režiséra Jima Jarmusche. Vyprávění je prokládáno citáty, vysvětlujícími pravidla samurajské "cesty" a několika krátkými flashbacky. Četné vraždění se odbývá jakoby mimochodem a je předkládáno jako samozřejmá součást mafiánského světa. Režisér pracuje s nadsázkou, se sofistikovaným černým humorem a často se blíží až k parodii. Gangsteři mezi střílením se zálibou sledují v televizi staré kreslené grotesky a někteří už mají svá nejlepší léta dávno za sebou. Jakousi "zlidšťující" součástí příběhu je nenápadné přátelství Ghost Doga s haitským zmrzlinářem Raymondem (mluvícím francouzsky) a s malou černošskou holčičkou ze sousedství, která podobně jako Ghost Dog ráda čte.

Snímek má pozoruhodnou komorní atmosféru, působivou kameru (Robby Müller) a výrazně se v něm uplatňuje hiphopová a rapová hudba, kterou napsal známý multitalentovaný skladatel, producent, rapper, filmař a člen legendárního Wu Tang Clanu, jenž vystupuje pod pseudonymem RZA. Ideálního titulního hrdinu našel režisér v robustním Afroameričanovi Forestu Whitakerovi (Fenomén, Četa, Hra na pláč).

Napište nám