Jane Fondová

herečka

narozena 21. prosince 1937

Uznávaná americká herečka několikrát nominovaná na Oscara, držitelka mnoha ocenění, spisovatelka, producentka a politická aktivistka, dcera slavného herce Henryho Fondy a sestra herce a režiséra Petera Fondy, Jane Seymour Fondová, se proslavila už v šedesátých letech 20. století především filmy Barbarella a Dívka ze Západu.

V sedmdesátých letech získala dva Oscary, prvního za ztvárnění newyorské prostitutky Bree Danielsové v kriminálním dramatu Klute, druhého za postavu Sally Hydeové v melodramatu zabývajícím se tématem vietnamské války Návrat domů. Mezi její další významné role patří účastnice tanečního maratónu (Koně se také střílejí), americká spisovatelka Lillian Hellmannová (Julie), ambiciózní televizní reportérka Kimberly Wellsová (Čínský syndrom) nebo herečka trpící alkoholismem Alex Sternbergenová podezřelá z vraždy známého fotografa (Příští ráno). V roce 2005 Jan Fondová ztvárnila po patnáctileté odmlce postavu svérázné a svého syna nadevše milující maminky Violy v komedii Příšerná tchyně a o dva roky později roli panovačné matky v dramatu Vlastní pravidla.

Hereckým vzorem pro ni byl její otec Henry Fonda a herečka Katharine Hepburnová, s nimiž se setkala při natáčení rodinného psychologického dramatu Na zlatém jezeře, v němž si zahrála dceru hledající si cestu ke svému starému otci.

Jane ztvárnila mnoho různých rolí, a to jak ve filmu, tak i na veřejnosti. Proslavila se jako oslnivá naivka, sexuální symbol, emancipovaná feministka, uvědomělá revolucionářka, prezidentka společnosti nebo schopná producentka. Pětatřicet let trpěla zákeřnou bulimií, silně kouřila, vzápětí obhajovala zdravý životní styl a propagovala aerobik nebo kosmetické produkty. Rozporuplné byly i její politické názory, z nichž nejznámější je odpor k válce ve Vietnamu, válce proti Iráku a násilí na ženách.

V roce 2005 vydala svoji autobiografii. Byla třikrát vdaná a je matkou dvou dětí. Jejím prvním manželem byl francouzský režisér Roger Vadim, který ji v šedesátých letech obsadil do filmů La Ronde, La Curée a do role vesmírné sexbomby ve snímku Barbarella. Jejím druhým manželem byl senátor Tom Hayden a třetím šéf CNN Ted Turner.

Odkazy