Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

Brian De Palma — Lidé — Česká televize

režisér

narozen 11. září 1940

Americký režisér a scenárista Brian De Palma se narodil na začátku druhé světové války a pod vlivem snímků Občan Kane a Vertigo se v šedesátých letech minulého století vrhl na filmařinu. V roce 1963 spolurežíroval svůj první snímek nazvaný The Wedding Party s tehdy ještě neznámým Robertem De Nirem v hlavní roli. Film se do distribuce dostal až o šest let později, kdy hvězdy De Palmy i De Nira byly o poznání zářivější.

V době kulturní revoluce šedesátých let se De Palma věnoval také dokumentům a uchvátila ho technická inovace v podobě rozděleného obrazu, kterou bravurně ovládl a zakomponoval do svých filmů. Za snímek Greetings (1968) si z Berlína odnesl Stříbrného medvěda a pomalu se stával „americkým Godardem“, jak si sám přál.

V sedmdesátých letech dostal Brian De Palma šanci točit pro Hollywood a náležitě toho využil. Hororový snímek Carrie se Sissy Spacek a Johnem Travoltou, postavený na příběhu Stephena Kinga se přesto, že byl notně podfinancovaný, stal kasovním trhákem. De Palma v něm opět použil rozdělený obraz a zpomalené záběry, které dokonale zvyšují napětí v důležitých scénách filmu.

Režisér Brian De Palma je podepsaný pod veleúspěšnými snímky Neúplatní (1987) a Mission: Imppossible (1996), jeho jméno naleznete i v titulcích protiválečného filmu Zredigováno (2007), který čistě naturalistickou a skoro až dokumentární formou zobrazuje americké válečné tažení v Iráku se všemi jeho dopady.

Odkazy