Kde jsem:

Cestujte s Českou televizí

bratři Coenové — Lidé — Česká televize

Joel Coen * 29. 11. 1954
Ethan Coen * 21. 9. 1957

Známí američtí filmoví tvůrci, z jejichž více než dvacetileté spolupráce vzešla řada hodnotných filmů. Společně píší filmové scénáře, Joel se pravidelně ujímá režie, zatímco Ethan snímky zaštiťuje jako producent. Mezi jejich největší úspěchy patří film o nepovedeném únosu Fargo (1996), za který získali Oscara za nejlepší scénář.Joel a Ethan začali společně točit už jako děti. Poprvé se rozdělili na vysokých školách, když se Ethan rozhodl studovat filosofii na Princeton University a Joel nastoupil na New York University Film School. Po škole Ethan pracoval jako statistický úředník a Joel začal svojí kariéru scenáristy pro hororové filmy Saima Raimiho.V té době Coenové společně napsali scénář k prvnímu celovečernímu filmu Zbytečná krutost (1984), který byl později oceněn jako jeden z nejlepších filmů roku. Joel snímek režíroval a Ethan se postaral o jeho produkci.

Společně pak pracovali na dalších filmech, jako Potíže s Arizonou s Nicholasem Cagem a Holly Hunter v hlavních rolích páru, který nemůže mít dítě, a tak si jej pořídí nelegálním způsobem, nebo vážnější gangsterka s Gabrielem Byrnem Millerova křižovatka. O rok později následoval snímek Barton Fink o začínajícím scenáristovi, který prožívá tvůrčí krizi. Tento film získal tři nominace na Oscara, jednu nominaci na Zlatý Globus a z filmového festivalu v Cannes si odnesl tři ocenění (cenu za nejlepší film, nejlepší režii a John Turturo získal ocenění jako nejlepší herec v hlavní roli).

Cestu k nejspíš dosud nejúspěšnějšímu společnému snímku Fargo jim otevřel zdařilý film Záskok, na jehož scénáři se s nimi podílel i Sam Raimi. Ve filmu zazářili Tim Robbins, Jennifer Jason Leigh a Paul Newman a Joelovi přinesl na filmovém festivalu v Cannes cenu za nejlepší režii.

V následujících letech spolu bratři natočili oblíbené filmy jako krimikomedie Big Lebowski či Bratříčku, kde jsi?, drama Muž, který nebyl, komedii Nesnesitelná krutost s Georgem Clooneym a Catherine Zeta-Jonesovou v hlavních rolích nebo povídkový film Paříži, miluji Tě.

Oscarem za nejlepší film roku 2007 bylo oceněno jejich kriminální drama Tato země není pro starý, natočené podle románu Cormaca McCarthyho. Své diváky si našly i následující filmy – Po přečtení spalte, Seriózní muž a Opravdová kuráž.

Odkazy