Vražda není jeho styl, ale život je plný překvapení.

Píše se rok 1949. Ed Crane je stárnoucí holič v malém městečku Santa Rosa na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris pracuje v místním obchodě a má tajný poměr se svým šéfem Davidem Brewsterem, kterému místní obyvatelé říkají Velký Dave. Ed nemá příliš mnoho důvodů ke spokojenosti nad svým doposud nudným a bezvýznamným životem. Jednoho dne se přichází k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver a prozradí Edovi svůj tajný sen. Chce založit rozsáhlou síť chemických prádelen, ale chybí mu potřebný finanční kapitál deset tisíc dolarů na jeho uskutečnění. Edovi se tento plán rázem zalíbí a rozhodne se, že potřebné peníze nějakým způsobem získá a stane se jeho tichým společníkem...

Film natočil režisér Joel Coen podle scénáře, na němž spolupracoval i jeho bratr Ethan Coen. Jejich černá komedie s prvky krimi se odehrává v městečku, kde se odehrával i děj Hitchcockova snímku Ani stín podezření. Tvůrci realizaci věnovali velkou pozornost, každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení přichází za druhým, s nemilosrdnou logikou. Každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, nemalou úlohu má i černobílý obraz, který kameraman Roger Deakins původně nasnímal na barevný materiál.

Holiče Eda Cranea vytváří Billy Bob Thornton (Ples příšer), jehož herecký výkon se vrývá hluboko do paměti. Doris hraje Frances McDormandová (Lone Star, Skvělí chlapi), Velkého Davea představuje James Gandolfini (Mexičan). Film na 54. MFF v Cannes v roce 2001 získal Cenu za režii ex aequo, dále v témže roce Cenu BAFTA, Cenu Amerického filmového institutu, Cenu Asociace losangelských kritiků za nejlepší kameru (Roger Deakins) a Cenu americké Národní filmové rady pro nejlepšího herce (Billy Bob Thornton).

Napište nám