Annie Girardotová

herečka

* 25. října 1931

† 28. února 2011

Významná a diváky velmi oblíbená francouzská filmová a divadelní herečka, která vynikala svou elegancí a schopností ztvárnit inteligentní emancipované ženy i komediálně laděné postavy. Za role ve snímcích Nejcennější co mám a Bídníci 20. století získala ocenění César pro nejlepší herečku.

Mezi nejznámější snímky s Annie Girardotovou patří filmová dramata Není kouře bez ohně, Léčba šokem nebo Prožít si své peklo, komedie Jeden hot a druhý čehý, Něžné kuře nebo Ukradli torzo Jupitera, thriller Láska s otazníkem či krimifilm Černý talár pro vraha. V roce 2001 si zahrála roli tyranské matky profesorky klavíru v erotickém dramatu Pianistka.

Pro své velmi realistické ztvárnění nezávislých a schopných žen se silnou vůlí se její postavy staly jedním ze symbolů feministického hnutí ve Francii 70. let. Přestože ji herecká profese přitahovala už od dětství, stala se nejprve po vzoru své matky zdravotní sestrou. Až poté vystudovala herectví na pařížské konzervatoři a začala vystupovat v divadlech a kabaretech. V šedesátých letech se Annie vdala za italského herce Renata Salvatoriho, s nímž měla dceru Giuliu. V posledních letech života trpěla Alzheimerovou chorobou.

Odkazy

Fotografie